MS SQL Server Runtime – k vaší aplikaci

Nezávislí výrobci a dodavatelé vlastních aplikací (ISV – Independent Software Vendor) mohou do svých aplikací cenově výhodně zahrnout některé komerční technologie společnosti Microsoft a dodávat je zákazníkům jako jedno ucelené řešení. Tato možnost je nabízena v rámci partnerského Microsoft ISV Royalty Programu. Pro podepsání smlouvy není třeba nějaký závazek či platba dopředu nebo něco navíc než pár elektronických formulářů a napojení se na lokálního Microsoft ISV Royalty licensing distributora.
Nejčastěji se takto přibaluje komerční databázový stroj MS SQL Server edice Standard nebo Enterprise označovaný také jako MS SQL Server Runtime.

Hlavní výhoda „embeddnutí“

Spočívá v tom, že partner dostává mírně výhodnější cenové podmínky a platí přes lokálního ISV Royalty Distributora za Microsoft software ZPĚTNĚ, dle vlastního hlášení, až po nasazení řešení u koncového zákazníka. Technicky se jedná o plnohodnotný s ostatními komerčními licencemi binárně kompatibilní software, avšak licenčně má program určité omezení.

Pro uzavření smlouvy ISV Royalty musí ISV Royalty partner splňovat několik podmínek:

  • Stát se registrovaným členem Microsoft Partner Network a to i v nejmenší možné free úrovni MPN Community Member https://partner.microsoft.com/cs-cz (v ČR několi tisic firem, od mini prodejců, běžných partnerů až po největší integrátory.)
  • Vyvinout aplikaci, která významně obohacuje produkt společnosti Microsoft (Seznam PSČ na SQL Serveru by asi prošel ale otázka je, zda by to někdo koupil:)  
  • Poskytnou technickou podporu zákazníkovi na produkt spol. Microsoft, který je zahrnut v uceleném řešení. (Partner musí být schopen poskytnout základní podporu i k přibalenému softwaru Microsoft, pokud zákazník řeší nějaký technický incident musí jít přes partnera.)  

V ISV Royalty ceníku je většina produkty společnosti Microsoft kromě operačních systémů a online služeb, nicméně většina partnerů využívá ke své aplikaci primárně MS SQL Server. Ten je v ceníku ve dvou variantách lišících se tím, zda MS SQL Server mohou používat i jiné aplikace než partnerova nebo nikoli.

Dvě varianty MS SQL Runtime

A. MS SQL s Runtime omezením pouze na běh partnerova řešení
Licence s Runtime omezením je v modelu server/CAL. Je cenově velmi zajímavá (její cena je o 57% nižší, než je bez Runtime omezení), má ale zásadní licenční omezení – zákazník nesmí Runtime licenci využívat žádným způsobem k podpoře běhu jiných řešení než toho, se kterým licenci pořídil, tzv. uceleným řešením partnera. Žádná cizí aplikace, která není přímou nebo modulární součástí uceleného řešení partnera poskytujícího řešení, nesmí na SQL Server Runtime zapisovat, ukládat nebo modifikovat data, popřípadě vytvářet databáze a tabulky. Stejně tak nesmí být nad SQL Serverem Runtime vyvíjena žádná nová aplikace.

B. MS SQL Serveru bez Runtime omezení
Tato licence již není tak cenově výhodná a je to vlastně normální licence MS SQL Serveru, kde mohou mimo partnerova řešení běžet i jiné databáze jiných agend nebo systémů.  

Zajímavé ceny vs. ořezané benefity

Ceny MS SQL Serveru v ISV Royalty jsou v některých případech velmi zajímavé, ne vždy je však vhodné, aby ISV partner svému zákazníkovi dodal licence v tomto programu. V ISV Royalty totiž není možné pořídit Software Assurnace (SA).  Partner může pořídit v ISV Royalty u MS SQL pouze tzv. Embedded Maintenance, což obsahuje v podstatě pouze nárok na nové verze.

Prostřednictvím ISV Royalty SQL Server licence není možné tedy získat níže uvedené benefity:

  • Právo na přenesení licence do datacentra k poskytovateli služeb na sdílený hardware (License mobility through SA) – to znamená, že nelze tento SQL Server v rámci ISV Royalty licence přenést do jakéhokoliv veřejného cloudu
  • Právo na studený záložní server (Cold BackUp for Disaster Recovery)
  • Právo na pasivní fail-over server (od verze 2014 není v ISV součástí vlastní SQL Server licence) – to znamená možnost vytvořit pasivní SQL Server v jiném OS bez nutnosti pořizovat další licence SQL Serveru. Nyní je toto právo pouze součástí SA nebo SQL Server Subscription (v CSP).
  • Právo na libovolně častou změnu přiřazení licence v serverové farmě (License Mobility within Server Farms) – to znamená, že virtuální server s SQL Serverem v rámci ISV licence, je možné přesouvat nad fyzickými servery maximálně jednou za 90 dnů. Alternativně lze v ISV Royalty pořídit další licence, které se přiřadí ostatním fyzickým serverům a virtuální server pak může migrovat nad těmito licenčně pokrytými servery.

MS SQL Server Runtime je pouze v modelu Server/CAL

SQL Server s Runtime omezením v ISV Royalty je v tuto chvíli dostupný pouze v modelu server/CAL (nikoli per CPU/Core) a u tohoto licenčního modelu, nejen u SQL Runtime licence, je nutné dát dobrý pozor na Multiplexing. K multiplexingu dochází, jestliže uživatel nebo zařízení vkládá, získává nebo prohlíží data z databáze SQL Serveru prostřednictvím jiného zařízení či softwaru, který sdružuje počet připojení. Například prohlíží data v databázi prostřednictvím rozhraní webové aplikace, nebo data vkládá prostřednictvím jiné aplikace. Takový nepřímý přístup nijak nesnižuje potřebu klientských licencí (viz článek Multiplexing – opravdu na tom záleží?).

Závěrem, kdy MS SQL Runtime a kdy ne

Při rozhovoru ISV partnera poskytujícího svoje řešení s přibaleným MS SQL Servere se zákazníkem je tedy nutné nebrat ohled jen na cenu, ale i na současné a budoucí potřeby zákazníka. Někdy je výhodné dodat SQL Runtime pouze pro běh aplikace, někdy v ISV Royalty MS SQL Server bez omezní na běh partnerské aplikace, někdy je nejlepší pořídit běžný komerční MS SQL Server včetně SA dodávaný mimo ISV Royalty program.

Kde se zeptat, koho kontaktovat

Článek byl připraven ve spolupráci se společností DAQUAS, Microsoft ISV Royalty distributora pro ČR. e-mail ISV@daquas.cz, tel. 222512201, 603442434.  Na Slovensku je jediný distributor společnost ASBIS.

Další informace hledejte zde : https://www.microsoft.com/en-us/licensing/licensing-programs/isv-program

Buri