Znáte Power Apps Community Plan a WinAutomation?

Low Code Programming a Robotic Process Automation (RPA) jsou nyní velmi často probíraná témata zejména ve firemním světě. Microsoft má v těchto oblastech silné zastoupení v rámci Microsoft Power Platform. Například v Low Code Programming je Microsoft Power Apps oceněno společností Gartner jako absolutní leader na trhu. Akvizicí společnosti Softmotive se Microsoft dostal i do vybraného klubu TOP RPA hráčů a produkty Softmotive jsou již začleněny do rodiny Microsoft Power Automate.

Power Platform jako balík produktů a backend služeb

Jenom pro informaci a nadhled z čeho se skládá Microsoft Power Platform:

Snímek obrazovky zobrazující přehled Power Platform.

Čtyři hlavní produktové oblasti, Power BI, Power Apps, Power Automate (Flow) a Power Virtual Agents mohou ale nemusí být navzájem jakkoli propojeny a hlavní backendové služby Data Connectors, AI Builder a Common Data Services, které výrazně nebo jen částečně využívají. V komerčním světě se produkty licencují určitým způsobem. Častá otázka bývá jak vyzkoušet a začít programovat a automatizovat což i nás vede primárně na téma Power Apps a Power Automate.

Jak na Power Apps bez platby komerčních licencí?

Obecně existují dva hlavní způsoby jak se k tomu bezplatně dostat, oba způsoby obsahují určité části Power Apps i Power Automate a oba mají určité omezení a každý se hodí k jiným účelům:

  1. Power Apps Plan Trial je to vlastně Power Apps Plan 2 na 30 dní, Power Apps, Common Data Service, a Power Automate a jednoduchý přesun do komerčního módu. Používáte-li Power Apps s Office 365 nebo Dynamics 365, pak to může být optimální pro vyzkoušení prémiové funkčnosti, kterou musíte přikoupit formou Power Apps Per User Plánu. Odkazy typu „Vyzkoušet zdarma“ se to na webu jen hemží je ale lepší si nejprve přečíst tento návod.

  2. Power Apps Community Plan poskytuje časově neomezený přístup k Power Apps Premium funkčnosti, Common Data Service, a Power Automate pro individuální použití. Ideální pro výuku, vývoj, testování, přípravu k publikaci na Microsoft AppSource. Obecně na nekomerční použití, protože tam jsou i limity objemu. Přihlásit se může kdokoli, kdo má firemní/školní account.

Pozn. Power BI, AI Builder a Power Virtual Agents jsou licencovány zvláště a mají své vlastní Trial edice.

Power Apps Community Plan

Plán je ve skutečnosti opravdu plnohodnotný prakticky na úrovni Premium komerční licence s premium konektory. Jsou tam dvě omezení: Prvně nejde sharovat appky, flows, connections s kýmkoli jiným v tenantu a nemůžete přidat další usery do tohoto dev prostředí jako adminy nebo tvůrce apek, dávat jim DB role atd.
Za druhé, pokud se chystáte používat ve větším, tak ještě můžete narazíte na limit 750 flow měsíčně, velikost databáze 200 MB a soubory 2GB. Podrobnosti a features najdete zde: https://docs.microsoft.com/en-us/powerapps/maker/dev-community-plan


Softmotive WinAutomation

Automatizece UI desktopových aplikací je jedna z disciplín Robotic Process Automation (RPA). Přesto, že se Microsoft snažil tuto funkčnost do Power Automate doprogramovat, bylo asi lepší koupit celou firmu, která je v tomto oboru světová špička. A tak se také stalo. Nástroje Softmotive WinAutomation jsou zařazeny do skupiny Power Automate a již je můžete i komerčně pořídit v rámci Microsoft Power Automate licencování.

Typický scénář je flow začínající nějakou událostí a končící a UI automatizací vložení požadovaných hodnot do UI aplikace psané v Javě, Citrix apps, terminálové apky typu AS400, SAP, staré Win32 aplikace nebo kamkoli jinam, kam se nemohu rozumně dostat přímo a psaní konektoru na backendu by bylo neskutečně složité a nemožné.

Poté co jsem si aktivoval Power Apps Community plan, jsem chtěl zkusit automatizaci ve Windows pomocí 30 denního trialu WinAutomation. Sosal jsem ho ze stránky https://www.winautomation.com/download/ a k mému překvapení mi to již nabídlo licencování přes Power Automate.

Finální instalace se pak netváří jako omezený trial. (Otázka je, zda to opravdu takto bude a zůstane, uvidíme za 30 dní :). Pravděpodobně si to napárovalo Community Plan na WinAutomation licenci. Tvorbě UI automatizačních skriptů nic nebrání, … např začátečnický sample č. 6 spuštění a vložení textu s parametry do Notepadu:

… a u toho také končím, je to pro někoho, kdo se vyzná nebo chce se naučit RPA.

Pokud se o Low Code Programming a Robotic Process Automation (RPA) zajímáte, nenechte si ujít meetupy CZSK Power Platform User Group.

Buri