Proč vzniká MSPRO.CZ

Myšlenka vytvořit agregátor rozumných lokálních informací kolem Microsoft technologií v češtině pro IT profesionály a vývojáře ve mne zrála již delší dobu. Historicky jsem míval v Microsoftu na starosti Product Management a Sales ale také Audience Management – práci s lokální IT-Dev a partnerskou komunitou. Poslední roky jsem se nad rámec svých povinností v Microsoftu snažil držet při životě naše oficiální české Microsoft zpravodaje a oba (MSDN Blog Vyvojari a TechNet Blog CZSK) blogy, protože tyto kanály oslovovali pravidelně více než deset tisíc unikátních uživatelů měsíčně.

Od července 2019 však budou celosvětově staré blog platformy Microsoftu uvedeny do read only režimu, pro neanglicky psané blogy není oficiální náhrada a proto vlastně vzniká MSPRO.CZ.

Co na webu najdete

Web je členěn do sekcí autorských příspěvků s filtrováním rubriky dle audience (Vývojář, Tester, Admin, …) a filtrováním podle technologických tagů. V hlavním menu pak najdete několik statických stránek, Akce, Podcasty, Videa, … s RSS feedy nebo stránky se statickými odkazy. Vše zaměřeno hlavně na lokální informace, lokální akce, tipy a triky.

Technické příspěvky a vlastní obsah

Bez vlastního autorského obsahu to asi nebude fungovat, bohužel nejsem opravdový techie, a tak mi doufám budou pomáhat někteří kolegové z Microsoftu a lokální MVPs (Most Valuable Professional). Nečekejte však každodenní hluboce technický obsah, ten najdete v jiných původních zdrojích nebo na přednáškách a seminářích.

Seznam Akcí, seminářů školení

Nelehkým cílem je mít jeden společný kalendář toho, co se bude v nadcházejícím období pořádat. Zdrojů je docela hodně, budu muset ještě trochu (více) zapracovat na konsolidaci seznamu akcí do jednoho kalendáře a feedu, jenom nestíhám hned. Některé zdroje nemají RSS a dělat ručně se mi to moc nechce, kupovat k tomu externí tooling je poslední varianta.

Grafická forma a ostatní technické věci kolem MSPRO.CZ

Staré blogy byly ve WordPressu, tak jsem si řekl, že zkusím WordPress. Ještě není vše úplně nastaveno, grafiku jsem dělal narychlo ale časem si to sedne, také to prásknu brzy na Azure. Budu muset poladit spoustu maličkostí ale museli jsme rozjet projet co nejdříve a na vše byly dva dny.

7 Comments

 1. Dobrý den, máte na tomto webu rozjetou službu RSS? Rád bych si web přidal do Outlooku.
  díky

 2. Dobrý den, proč se Microsoft rozhodl bez náhrady zrušit celosvětové blogy a musejí tak vznikat alternativy? Nějak tomu nerozumím. Naznačuje tím, že už pro něj vývojáři apod. nejsou tak důležití jako dříve?

  • Téměř 10 000 MS blogů MSDN a Technet bylo bráno jako oficiální neformální komunikační médium Microsoft. Hlavní problém asi 15 let staré blog platformy je ten, že Microsoft ztratil kontrolu nad tím, co se tam píše, kdo to píše a zda ten co to píše má nějakou vazbu na Microsoft. Platforma byla totiž založená na privátním MSAccountu nikoli na firemní identitě. Nebylo udržitelné vše řídit a kontrolovat, zejména pokud se nepsalo v angličtině. Nová strategie je taková, že se vytvořila platforma nová založená na AAD, radikálně se omezil se počet produktových, zůstávají jen v angličtině. Pokud se blog nehodil do některé ze skupin, nebylo možné ho někam převést v rámci Microsoftu, tudíž si jeho majitel musel najít nějaké jiné místo. To je případ drtivé většiny blogů i našich.
   Buri

 3. Zdravím vás,

  mám tak trochu „na starosti“ českou F# komunitu a napadá mě, že bychom mohli občas přispět nějakým článkem z F# světa + pořádáme srazy na http://www.fsharping.com, které byste mohl případně prolinkovat ze sekce Akcí.

  Byl by z vaší strany zájem? Pokud ano, vyplním u příspěvku mail a klidně se ozvěte a něco vymyslíme. 🙂

Komentáře nejsou povoleny.