Výhody Microsoft Partner Network a Interní licence

Microsoft Partner Network (MPN) je největší celosvětový partnerský IT ekosystém. Sdružuje pestrou směsici firem, které „se neštítí“ mít něco společného s Microsoftem. Jsou mezi nimi společnosti, které nikdy neprodali ani jednu licenci a nemají nainstalován ani jedny Windows, tvůrci HW systémů, Telco operátoři, konzultační společnosti, vývojářské společnosti i malí prodejci počítačů a softwaru. Jen v ČR a na Slovensku je aktivně zapojeno asi 5 000 unikátních firem, od jednotlivců OSVČ „ičařů“ až po dceřiné společnosti nadnárodních organizací. Všichni využívají výhod MPN.

Výhody členství v Microsoft Partner Network

Benefity členství jsou dosti rozsáhlé a různé, Microsoft se snaží vyjít vstříc celému spektru partnerů podle toho, co kdo dělá a co potřebuje. Zcela odlišné to je u malé vývojářské firmy jiné u StartUpu, snažícího se prorazit formou SaaS v zahraničí a jiné u tradičního prodejce licencí snažící se maximalizovat prodejní marži i snížit vlastní náklady. Obecně lze výhody, které přináší členství v různých úrovní rozdělit na tyto základní oblasti:

 • Školení a Technické podpora, (předplacené technické incidenty a hodiny)
 • Levnější interní licence produktů Microsoft a cloud služeb
 • Go-To Market = Podpora marketingu a expanze na jiné trhy
 • Přímé propojení se zákazníky, společný prodej partnerského řešení
 • Finanční incentivy za služby nikoli jen marže za prodej licencí

Jejich úroveň a kvalita záleží na typu/úrovni partnerství. Asi je zřejmé, že free Membership má méně výhod, než Gold Partner s haldou certifikovaných profesionálů. Níže je přehled partnerských úrovní.

MPN Member
je základní free úroveň partnerství jen „za registraci“. Měli byste být IT společnost, musíte se registrovat firemním účtem (nemáte/li tak si ho v průběhu registrace založíte). Pak získáte přístup k partnerskému portálu, kde se řeší vše kolem partnerství. Od obchodu, publikace aplikací, aktivace interních licencí atd. Do partnerství se může zapojit společnost s více pobočkami která je pak vedená ve stromové struktuře. Vlastní registrace do MPN je vlastně běžná profilace společnosti má ale jeden nestandardní atribut – vyžaduje login firemním Microsoft účtem “Work or school account„, typicky ten který používáte s O365 /Azure AAD, nikoli váš personální účet „MS Account“ typu hotmail, gmail, seznam, …. Registrovat partnerství by měl někdo z vedení společnosti.

Microsoft Action Pack Subscription
MAPS je druhá úroveň, volitelně objednatelný balík služeb a softwaru . (Osobně mu říkám legalizační balík, aby partneři nekradli a uměli používat nejnovější software 🙂 Za 400 EUR ročně dostanou partneři docela slušný balík softwaru a cloud služeb, trochu technické podpory a lepšího zacházení než ti na free úrovni. Ideální je pro nové partnery a Startupy. Obsahuje např. po celou dobu své platnosti, tj. 12 měsíců mesíční 100$ Azure kredity, celkem 1 200$. Někteří partneři rovnou jdou do Silver/Gold úrovně a tuto zcela přeskakují, jiní ho pořizují pravidelně již více než 10 let.

SILVER a GOLD kompetence
Certifikovaní Silver/Gold partneři musí již prokázat něco jiného než snahu koupit levněji software v MAPSu. Musí prokázat v určité oblasti nějakou specializaci, za kterou mohou získat certifikované partnerství. Oblastí je více než deset a záleží na partnerovi, kterou si vybere a jako cestou se k certifikaci dostane. Ke stejné certifikaci se mohou partneři dostat různou cestou. Někdo má chytré certifikované profesionály, jiný školí ve velkém, třetí prodává licence jak drak, čtvrtý neprodává nic jen konzultuje a implementuje. Všichni se mohou „vyšplhat“ na stejnou Silver/Gold kompetenci, jen to každý udělá jinou cestou. Partner musí ročně zaplatit roční poplatek 1 600 (Silver) nebo 3 800 EUR (Gold) za danou úroveň a získá tím i balík licencí ale hlavně dalších služeb, podpory, přístupu k zákazníkům atd.

Advanced Specializace
Je zcela nově od Q4 2019 jako nadstavba pro Gold partnery, např. v oblasti SAP v Azure atd.

Certifikační zkoušky a certifikovaní odborníci, … mohou být i kontraktoři

U mnoha oblastí partnerských certifikací se vyžaduje mít k firmě „asociovaného“ IT odborníka s danou platnou zkouškou nebo certifikací.
Daný odborník však nemusí být zaměstnancem partnerské firmy, stačí že pro ni pracuje jako externista, je zaveden do AAD klidně jako host a asociuje svoji odbornost, resp. MCP ID s danou partnerskou společností.


Licenční benefity jsou nežádanější

Balík výhod je poměrně velký ale licenční benefity partnerů jsou pořád tím nejvíce oceňovaným. … No pokud jste již vývojářská MPN Gold firma s Azure Marketplace řešením, které prodávají formou Co-sellu i obchodníci Microsoftu na celém světě, tak to asi řešit nebudete. Průměrná společnost v ČR takto zavedená není a řeší úplně jiné věci, zejména to, zda a jak ušetřit na interních Microsoft licencích a dostat se k lokálním zákazníkům.


Přesné aktuální počty a typy konkrétních MPN licencí pro interní použití v si můžete stáhnout v tabulkách níže.

Ukázka z tabulky pro certifikované Silver a Gold partnery. Všimněte si rozdělení licenčních výhod na dvě skupiny, A. základní balík určité úrovně který se získá a platí jen jednou bez ohledu na počet certifikací. B. přídavné licence, competency specific, které se již neplatí ale „přibývají a ubývaji“ podle toho jaké všechny kompetence společnost získala.

A jaké jsou základní licenční pravidla v MPN?

– Všechny licence jsou netrvalého charakteru, po dobu partnerství a platnosti ročního poplatku
– Licence jsou po interní použití, nikoli pro prodej a zákaznické projekty! Největší omezení je pro Visual Studio a je popsáno na starém blogu.
– Action Pack úroveň, Silver úroveň i Gold úroveň lze pořídit/zaplatit jen jednou ročně na firmu resp. celou skupinu včetně přiřazených poboček.
– Základní licence z Action Pack, Silver i Gold úrovně se sčítají.
– Action Pack se pořizuje na jednu danou lokaci-pobočku společnosti, ostatní lokace nemohou sdílet licence
– Silver/Gold úroveň se pořizuje jednou na všechny firemní pobočky a ty si musí licence rozdělit, sdílejí je navzájem.
Silver/Gold úroveň se zaplatí jen jednou, i když společnosti získá třeba několik certifikací. (5 x Silver = pouze 1 x Silver poplatek.)
– Silver/Gold úroveň má vždy pro všechny varianty Silver/Gold kompetence, úplně stejný startovací balík základních licencí.
– V jedné specializaci jen jedna úroveň, pokud máte DevOps Gold, tak nemůžete mít paralelně DevOps Silver a sčítat jejich výhody.
Podle typu kompetencí pak získává firma přídavné licence, které se liší podle toho, jakou kompetenci získala a tyto se sčítají navzájem ze všech kompetencí a sčítají se i se základním balíkem kompetenčních licencí.
– Počet produktů přídavné licencí dle získané certifikace (navíc k základní úrovni) jsou velmi odlišné dle typu certifikace.
– Pokud partner neobnoví nějakou kompetenci nebo celé partnerství, exspirují i dané licence a měl by si je pořídit komerčně.

Příklad výpočtu Partnerských MPN licencí

Společnost se zapojila do MPN, pořídila Action Pack (MAPS ) a poté získala dvě Silver kompetence „Small and Midmarket Cloud Solutions“ a také Silver „DevOps“ kompetenci. Kolik společnost zaplatila? Kolik licencí O365 E3 a k Visual Studio může používat? (viz. licenční tabulky výše)

 • Společnost musela zaplatit 400 EUR MAPS + 1600 EUR Silver = 2000 EUR
 • Z Action Packu má mj. 5x O365 E3 a 3 x Visual Studio Professional
 • Základní úroveň Silver kompetence je 25x O365 E3 a 5 x Visual Studio Enterprise, což je vždy součástí úrovně Silver ať je Silver kompetence jakékoli, pokud se jí dosáhne a zaplatí se Silver poplatek 1600 EUR.
 • Silver Small and Midmarket Cloud Solutions přidala specificky 10x O365 E3 ale žádné VStudio.
 • Silver DevOps kompetence přidala specificky 5 x Visual Studio Enterprise ale žádné O365.
 • Celkem O365 E3 : 5+25+10 = 40 x O365 E3 licencí
 • Celkem VStudio : 3 x VS Professional a 5+5= 10 x VS Enterprise = 13.
 • Zaplaceno: 400 EUR za Action Pack a 1600 EUR za Silver úroveň = 2000 EUR ročně.

Cloudové kompetence mají dnes větší váhu

Některé z kompetencí jsou určitým způsobem protěžovány. Vlastně to záleží na směru, který potřebuje Microsoft právě „tlačit“. V současné době to jsou tzv. Cloudové kompetence, v rámci kterých lze získávat nejrůznější zajímavé finanční incentivy a to nejenom z prodeje softwaru ale i z technických servisních činností. Jak měří Microsoft servisní partnery, kteří nic neprodávají jsem popsal nedávno.

Fialově označené cloudové kompetence mají nyní výrazný akcelerační potenciál při odměňování partnerů. Pokud si vybíráte kterou kompetenci získat, preferujte pokud možno ty fialové. Více o finančních incentivách se dočtou partneři zde https://aka.ms/partnerincentives.

Kde hledat další informace


Buri

1 Comment

 1. Pěkný článek. Velmi vítám to polidštění obrovského množství informací, které jsou pro partnery mnohdy a „mnohde“ skryty. Trošičku potřebuje opravit sekce výpočtů IUR, a nebál bych se přidat i informaci ohledně dalších benefitů, lidsky = peněz, pro partnery, kteří prodávají cloudové licence. Může to pro ně být docela překvápko a i další motivací. V neposlední řadě přidávám pořádné „rýpnutí“ do MS kvůli nepoměru on-prem licencí Office 2019 a Office 365 E3 v obsahu IUR Action Packu.

3 Trackbacks / Pingbacks

 1. Velké porovnání Visual Studio a MSDN Subscriptions - MSPRO.CZ
 2. Přehled Certifikací Microsoft - MSPRO.CZ
 3. Jak koupit/prodat Azure - MSPRO.CZ

Komentáře nejsou povoleny.