Přehled Certifikací Microsoft

Získání některé z osobních Microsoft Certifikací nebo alespoň úspěšné absolvování žádané zkoušky se pro mnohé IT odborníky stalo nejen prestižním oceněním a znakem dosažení určité kvalifikace ale, jak jsem nedávno zjistil, i dobrým „obchodním artiklem“. (V minulém článku jsem psal o výhodách Microsoft Partner Network a právě kvůli nim mnozí partneři se vyhledávají certifikované odborníky.)
Jak se v těchto certifikacích orientovat a kde stáhnout pěkný přehled je popsáno níže.

Osobní certifikace je na daného člověka, nikoli firmu

Na začátku je třeba říci, že mluvíme o certifikaci člověka, IT odborníka, nikoli společnosti pro kterou pracuje. Osobní cetifikace je vázaná na privátní účet daného člověka, je mu při první registraci na zkoušku vygenerováno unikátní MSCID v rámci jeho Learning profile. Pokud takový člověk opustí firmu, „bere si s sebou i svoji certifikaci“. Prakticky všechny dále uvedené certifikace jsou placené, testy je většinou třeba dělat v ověřeném akreditovaném Pearson VUE školicím/certifikačním středisku.

Certifikace Microsoft podle rolí, odborností a oblastí

  • Nově začínají být zkoušky a celé certifikace Microsoftu seskupovány zejména podle typických uživatelských rolí ve firmě. Role-based certifications pro Admiy, Developery, Architekty, DevOps, Dataře, atd.
  • Dále jsou seskupeny dle produktových (cloudových) oblastí, solutions areas: Apps and Infrastructure, Data and AI, Modern Workplace, Business Applications
  • Nakonec samozřejmě i znalostní úrovně (Fundamentals, Associate, Expert), což většinou odpovádá „počtu hvězdiček“.

Fundamentals certifications jsou pak většinou nejjednodušší, nevyžadují vysokou technickou znalost a jsou určené projekťákům, technickým obchodníkům, managementu IT skupin „aby věděli co znamenají zkratky a důležité pojmy, jak vše obecně funguje“.

Velmi pěkný přehled najdete v PDF dokumentu Microsoft Training and Certifications.

https://aka.ms/traincertposter

Jak se na zkoušku připravit, Microsoft Learn.

Přehled certifikací najdete zde: https://docs.microsoft.com/cs-cz/learn/certifications/ a samozřejmě, že nejlepší příprava je osobně-fyzicky absolvovat nějaký kurz přímo ve školicím středisku. Jako variantu však můžete nyní vyzkoušet Microsoft Learn, kde mj. najdete stále rostoucí seznam free online školení. Mnohé z nich jsou seskupeny do balíků modulů a cest speciální přípravy na konkrétní zkoušku nebo certifikací.


Buri