Azure DevOps Terraform QA FTW

Terraform je deklarativní nástroj pro správu infrastruktury z dílny Hashicorp. Je docela často používán v cloudových prostředí včetně Azure. Poslechněte si o tom pěknou přednášku a vyzkoušejte si to vše hned prakticky.

Brněnskou společnost Kentico mají v Microsoftu rádi. Její software běží v Azure a používají Microsoft technologie a mají zákazníky i partnery na celém světě. V rámci podzimních WUG Days se navíc podělili o to, jak a proč používají Azure DevOps ve spojení s nástroji Terraform.


Stáhněte si prezentaci nebo si přehrajte videozáznam záznam z přednášky Jiřího Kováře, který má na starosti v Kenticu DevOps prostředí o tam jak postavili maximálně přívětivý tooling pro vývoj. Jak se zbavili stabilně běžícího vývojového prostředí a zajistili, aby si každý vývojář mohl během pár minut vytvořit vlastní izolované prostředí pro svoje branche. … A jen tak mimochodem zavedli kompletní automatizaci infrastruktury, konfigurace a ještě u toho ušetřili za cloudové služby.


Malá vsuvka : další super přednášky z letošních WUG Days

Ostatní přednášky z letošních WUG Days formou záznamů a prezentací, někdy i zdrojáků najdete ke stažení na stránkách Windows User Group Czech Republic v sekci Záznamy.

Namátkou bych vybral ještě tři přednášky ze stejného ranku :


Pokud si chcete Terraform společně s Azure DevOps vyzkoušet, pak si vygenerujte demo prostředí. https://www.azuredevopslabs.com/

V AzureDevOpsLabs najdete předpřipravené nejrůznější templates a výukové materiály, kterými si pomocí Azure DevOps Demo Generatoru  naplníte váš, klidně free Azure DevOps účet. Pro deployment můžete použít třeba free Azure Subskripci.

V generátoru použijte template pro lab Terraform: https://azuredevopslabs.com/labs/vstsextend/terraform/ A ono vám to vygeneruje předpřipravený Azure DevOps Projekt určený k výše uvedenému labu jak použít Terraform a nasadit pomocí něho projekt do Azure.

Azure DevOps Generátor sample projektů, zde pro výuku Terraform. Do Azure DevOps tenantu musím nejprve doinstalovat dva free addony z Azure DevOps marketplace.
V Azure DevOps mi to vygenerovalo projekt, tasky, zdrojáky, buildy a realeasy. Zde je na obr. asi nejdůležitější část, Terraform konfigurační soubor zapsaný pomocí HCL (Hashicorp Configuration Language) něco podobného YAML, popisující co se má v Azure vytvořit, Zde je to infrastruktura pro webovou aplikaci.
No a pak jdeme dle návodu a učíme se co se to vlastně děje a proč nyní buildujeme a za chvíli budeme dělat první Dev release
Pakárnu příkazové řádky mi Azure DevOps a připravená template prakticky vymaže a jako správná myšoidní lama vyplňuji jen minimum nutných údajů, zejména Azure subskripci, kam se bude projekt nasazovat. Je zde také vidět klíčové workflow Terraform : init – plan – apply.
Nyní Dev realease webu do mé Azure subskripce
Jo, zase zelená, … a to je tím, že jsem nemusel pracovat s příkazovou řádkou a lomítky
Udělalo mi to Azure resources přesně tak jak bylo popsáno v konfiguračním souboru webapp.tf a nafunělo to tam appku.
A navíc demo appka i běží.

Je čas něco postudovat


Buri