Velké porovnání Visual Studio a MSDN Subscriptions

Microsoft Visual Studio se dodává v mnoha variantách a edicích. Od free verzí, (které je možné použít i pro komerční projekty) až po podnikové edice. Mimo tradiční Visual Studio IDE existují i další dvě IDE s Visual Studio logem: Visual Studio Code a Visual Studio Test Professional. Do skupiny patří také Visual Studio AppCenter pro kontinuální nasazování mobilních aplikaci, přesto, že s Visual Studiem nemá vůbec nic společného. DevOps nástroj Visual Studio Team Services a jeho onprem obdoba Visual Studio Team Foundation Server byly naštěstí přejmenovány na Azure DevOps Services a Server. Vše navíc komplikuje MSDN Platforms (bývalá Technet Subscription) určené pro Adminy případně testery a non Visual Studio Developery. Samotné Visual Studio bývá většinou poskytováno včetně dalších tzv MSDN Subscription benefitů.
Tento článek snad vysvětlí většinu nejasností kolem produktů Visual Studio a MSDN benefitů.

Integrované vývojářské prostředí (IDE)

Visual Studio bylo a je označení pro vývojářské prostředí, vzniklo spojením několika oddělených balíků (Visual Basic, C++, InterDev) do jednoho. V současné době již zahrnuje i jiné typy prostředí a různé edice. Většina z nich je dostupná i na Apple Mac OS.

Technické porovnání funkčnosti hlavních zástupců řady Visual Studio najdete na stránce : https://visualstudio.microsoft.com/vs/compare/

MSDN Subscription benefity jako důležitá hodnota navíc

Samotné Visual Studio bývá většinou poskytováno včetně dalších tzv. MSDN Subscription benefitů. Tyto se průběžně mění a doplňují, zahrnují:

  1. Visual Studio IDE, aktuální, budoucí a historické verze
  2. Možnost instalovat vybraný infrastrukturní historický software (OS, SQL, atd.) pro neprodukční účely, generovat si vlastní produktové klíče.
  3. Pozvat do DevTest prostředí koncové uživatele pro UAT. Více zde …
  4. Předplacené licence přístupu do Azure DevOps v cloudu nebo onprem.
  5. Předplacené Azure kredity pro DevTest účely, 50-150$ měsíčně a možnost tvořit Azure DevTest subskripce s Azure DevTest cenou.
  6. Školení, Technický support, výhody od třetích stran.

Obsah Visual Studio (MSDN) Subscription

Pozor, přídavné VS Subscription benefity se průběžně mění, zejména benefity školení a nabídky třetích stran!

Porovnání Visual Studio a MSDN předplatných
Tabulka s obsahem MSDN Subscription benefitů daných produktů.
Obsah se každý půlrok mění, zejména školení a nabídky třetích stran, časem nebude tabulka odpovídat. Detaily a aktuální stav nabídek můžete hledat zde.

Aktuální i historický software je jedním z nejdůležitějších benefitů.

Aktuální i historický software je jedním z nejvyhledávanějších benefitů.
Seznam všech Infrastrukturních a DevTest licencí dle edice je zde.


Subscription může být i trvalá licence

Zcela dokonalý zmatek u Visual Studia je v pojmu „Subscription„. evokuje netrvalou licenci formou pronájmu, avšak u Visual Studia tomu tak být nemusí. Historicky byl pojem Subscription spojen s dlouhodobější platbou za určité MSDN (Microsoft Developer Network) výhody nad rámec vlastního Visual Studia IDE. Nové verze, software atd. To, zda je licence, kterou koupíte trvalá či nikoli závisí na typu smluvy, nikoli na jménu v produktu. Ke dnešku většina uživatelů „subscription“ ani netuší, že vlastní trvalou licenci, ono „netrvalé subscription“ je platné jen pro některé benefity, DevTest licence mnohdy zůstávají přesto, že se nelze dostat ke klíčům.

Cloud Subscription – další úroveň zmatení

S příchodem Azure někdo měsíčního/ročního účtování pronájmu zdrojů někdo vymyslel, že se bude prodávat netrvalá licence Visual Studia přes Azure „peneženku“ pod označením Visual Studio Cloud Subscription. Roční netrvalá subskripce (obsahující i mnoho nadstandarních výhod včetně MSDN Downloadu) byla zrušena, protože to hackeři zneužívali, zůstal měsíční pronájem vlastního IDE (Visual Studio Cloud Subscription monthy) s bonusem free user/CAL licence pro Azure DevOps.

Visual Studio Test Professional – stále žádaný kočkopes na vyhynutí

Před mnoha lety byla snaha dělat specializovaný software a IDE pro architekty, testery, manažery, databázisty atd. Visual Studio Test Professional je jejich poslední přeživší varianta. Neobsahuje typické Visual Studio IDE ale několik jiných prostředí speciálně určených pro testery. Navíc tam nejdete MSDN benefity a DevTest software. Nejčastěji využívaná část Microsoft Test Manager (MTM) se dá také cloudově měsíčně pronajmout. Tlustý klient MTM se již nerozvíjí, do budoucna vše bude převáděno do webového prostředí a poskytováno jako součást Azure DevOps.

MSDN Platforms, pohrobek TechNet Subscriptions pro IT Profesionály

Před mnoha lety Microsoft dodával balík TechNet Subscription obsahující prakticky veškerý infrastrukturní software pro eval a testování a používali ho Admini a IT Ops místo plných komerčních licencí. MSDN Platforms je prakticky to samé, snaha byla prodávat produkt uživatelům jiných IDE jako Delphi atd. ale reálně to používají firmy pro licencování DevTet prostředí, místo toho aby platily komerční licence. Více v mém starém postu zde.

Visual Studio Community i pro komerční projekty

Název „Community“ evokuje open source nebo neplnohodnotný produkt pro nekomerční použití. Realita je ale jiná. Technicky se jedná téměř o ekvivalent Visual Studio Professional. Omezení je čistě licenční. Ve zkratce: jako OSVČ na sebe nebo uživatel v malé firmě nejsem omezen. Chci -li pracovat pro velkou firmu (>1M$ obrat ročně nebo 250 PC včetně mateřských nebo dceřinných firem) tak smolík, viz licenční smlouva Licenční smlouva Visual Studio Community 2019.

Visual Studio Dev Essentials je balík free verzí a něco navíc, jen za registraci 🙂

To, co je přidaná MSDN hodnota subskripcí pro komerční Visual Studia, to je Visual Studio Dev Essentials pro free verze Visual Studia. Obsahuje navíc zajímavý balík školení a dalších benefitů, které se průběžně mění. Je zdarma pro každého registrovaného uživatele/account, některé výhody jsou jednorázové. (Nic nebrání tomu si udělat další MSA identitu a pokračovat ve výhodách pod jiným jménem)

Visual Studia v Microsoft Partner Programu

V rámci Microsoft Partner Network Programu (MPN) získávají partnerské společnosti za rozumný poplatek balík softwaru pro interní použití. Součástí jsou i Visual Studia. 3x VS Professional pro menší Action Pack partnerství, 5x nebo i více VS Enterprise v rámci certifikace. Pozor však na to, že produkty nelze přeprodávat a používat pro outsourcing. Všechny licence v MPN dle programu a certifikace v seznamech níže:

Další způsoby jak se dostat k Visual Studiu zdarma či levněji, pozor na rozdíly subscription výhod.

Existuje asi desítka neprodejných variant Visual Studia, tzv. NFR (Not For Resale), které jsou technicky totožné s komerčními, mají často omezené přídavné benefity typu školení atd. Tyto např používají interní zaměstanci Microsoft, dostávají je za odměnu MVPs, certifikovaní trenéři atd. Pokud se budete hledat v části dokumentace Using Subscription Benefits na to, jaký benefit je pro vaši verzi dostupný, vždy je třeba tušit co vlastně máte na sebe napsané, protože Visual Studio Enterprise edic existuje vlastně asi osm.

Mnoho variant jak Visual Studio koupit

Pořídit komerční Visual Studio lze mnoha způsoby, jak formou trvalé tak i netrvalé licence. V níže uvedené matici vidíte všechny aktuální možnosti jak nástroje koupit. Je vidět , že ne ve všech licenčních modelech se dají pořídit všechny produkty.

Možnosti nákupu
Tabulka je z dokumentu licencování Visual Studia, který bývá aktualizován na adrese aka.ms/vslicensing

Kolik to tak stojí a pro koho to je určené?

Kdysi jsem udělal jednodušší verzi té hořejší tabulky. Jsou tam ale i orientační listovní EUR ceny v nejčastěji používaném licenčním programu pro jednotlivce a malé firmy Open Value. Je to tříletá smlouva, uvedená cena je roční, musí se zaplatit 3x za sebou, v době smlouvy máte nárok na nové edice a MSDN benefity, pak vám licence zůstávají natrvalo, většina benefitů nikoli, nebo kupujete prodloužení. U prodejců dostanete mnohdy lepší cenu, velké společnosti mají další slevy které mohou být v větších desítkách procent.

Aktivace Visual Studia a MSDN Benefitů

Visual Studio se musí aktivovat na každého uživatele trvalým nebo on-line klíčem. Administrátor komerčních licencí nejprve přiřazuje na https://manage.visualstudio.com předplatné týmu – konkrétním lidem, resp. jejich identitě formou emailu. (Partnerské MPN licence přiřazují admin v Partnerském portálu, návod zde.) Uživatelé, vývojáři a IT Profesionálové se pak logují na https://my.visualstudio.com pro přístup ke svým výhodám. Vše je vázáno na privátní Microsoft Account nebo firemní Identitu O365-Azure. Pokud system zjistí že daný email je přiřazen a aktivní, daný uživatel může pracovat, pokud nikoli bude třeba obnovit předplatné nebo např. k Visual Studiu získat statický klíč z VLSC. Detailněji jsem nedávno popsal v článku Aktivace Visual Studio Licencí .


Buri

1 Comment

  1. Pěkné shrnutí. Díky! O této lehce přebyrokratizované nabídce by šla asi napsat i knížka a natočit trilogie večerních filmů 🙂

Komentáře nejsou povoleny.