Azure pro výuku zdarma bez kreditky v Microsoft Learn

Tento týden jsem se v mé nové roli setkal s odpovědí, že složité se naučit Azure pokud nemám aktivovaný trial, že je vždy třeba kreditka, zda jde si někde jak tak proklikat Azure Portál atd. Firma vůbec netušila, že existuje Microsoft Learn s možností spouštět zdarma automaticky a ihned Azure zdroje ve speciální Azure Sandboxované subskripci pro účely samostudia a školení bez nutnosti vkládat kreditní kartu. Jediné co musíte mít je free personální nebo firemní Microsoft Account.

Microsoft Learn postupně sjednocuje a nahrazuje všechny ostatní místa, kam Microsoft umísťoval obsah se školením, HOLy, atd. pro nejrůznější technologie ale i business oblasti. K dnešku je dostupných asi 600 oddělených modulů, které se často řetězí do Learning Paths kopírujících nějakou znalost nebo přípravu k certifikační zkoušce pod.

Co vše v Microsoft Learn najdete:

  • Step-by-Step Microlearning (krátké kurzy) s podporou živého prostředí Azure, vzdáleně přes VMs, nebo jen na webu
  • Pro začátečníky i pokročilé, různé cesty a cloudové technologie
  • Podle technických rolí uživatelů (stejně jako nově uváděné certifikace)
  • Technologie Azure, O365, M365, D365, Visual Studio, …budou přibývat
  • Sbírání bodů a levelů -> LinkedIn nebo třeba pro firemní HR
  • Je lokalizován do češtiny, můžete přepínat jazyky

Azure Learn Sandbox a Azure Portál

Praktické cloudové kurzy Azure by bez opravdových živých Azure služeb asi nebylo to ořechové. Udělat si Azure Trial je možné, chvilku to trvá, chce to kreditku, telefon, časem to exspiruje. Na jeden personální nebo firemní account je možné udělat trial jen jeden atd. Řešením je speciálně pro vás vytvořená, zcela nová Azure subskripce, která dovolí vytvářet pevně definované zdroje a nepotřebuje nic jiného než unikátní osobní nebo firemní účet. Je časově omezená a funkčnost má pravidly omezenou na zdroje potřebné k danému kurzu. Mít vlastní Azure je otázka pár vteřin, nestojí nic, neubírá firemní ani osobní Azure kredit z jiné subskripce.

V rámci školení se tedy vytvoří nová Azure Subskripce, pouze pro vás přímo v kontextu stránky můžete pracovat např. s Azure Cloud Shellem. Na ukázku si zkusme Docker kontejner v managed instanci Azure:

Azure subskripce včetně zdrojů se vytváří …
Vytvořená je tak do minuty a bude živá 4 hodiny…
Jedu shellem podle návodu, ve skutečnosti copy-paste … kontejner je hotov a live

Na pozadí máte ale přístup přes https://portal.azure.com k celému Azure Portálu, kde vizuálně vidíte to samé, co zde vytváříte shelem. Nic nebrání tomu abyste si ho vyzkoušeli případně proklikali některé části Azure Portal UI, nemusí to být jen v dané tématice, a tak se s UI Azure seznámili.

Jelikož je ale můj privátní email/ account zaveden do různých O365/AAD adresářů a v nich jsou různé jiné Azure Subskripce, musím vybrat ten, kam se chcete koukat nyní je to Microsoft Learn Sandbox.
Pro mne, nepřítele příkazových řádek , určitě hezčí pohled než na shellový výpis dva obrázky nahoře 🙂

Pro pokročilé – prozkoumejte omezení zdrojů Azure Learn Sandboxu

Aby nešlo tuto subskripci zneužívat, jsou dle typu kurzu, na každou Azure Learn Subskripci aplikována určitá pravidla. Jednak je omezena svým jepičím životem několika hodin,  jednak jsou aplikována relativně striktní omezení tvorby zdrojů pomocí Azure Policy. Azure Policy jsou koncipovány pro firemní použití, kdy admin omezuje práva tvorby zdrojů svých ITků aby se moc nerozvášnili :). Úplně stejně budete omezeni i vy. Pokud si vyberete kurz s tvorbou VM strojů, pak je budete moci tvořit jen v určitém regionu, určité velikosti VM strojů atd.  Jiné omezení má kurz na tvorbu webů, jejich správu a monitoring atd.

Na závěr je třeba upozornit, že ne všechny Azure kurzy je možné dělat v této automaticky vytvořené subskripci. Některé kurzy vám vytvoří celý virtuální stroj, pro jiné bude třeba použít vaší vlastní Azure subskripci.

Vyzkoušejte si Microsoft Learn.