Vyzkoušejte si Azure Face API prakticky a rychle

Článek berte jako návod, pomocí nehož si dokáže i netechnický uživatel spustit cloudovou službu využívající „předem vytrénovaný“ model rozpoznávání a klasifikace lidských tváři a pobavit se doma s rodinou nebo přáteli. Vše jde zprovoznit zdarma a trvá to pár minut. Potřebujete Internet, PC s kamerkou a Windows 10, kam máte práva nainstalovat aplikaci z Microsoft Store. Občas demo ukazujeme na konferencích, málokdo ví, že existují i zdrojáky ke klientské aplikaci a free úroveň Face API lze vyzkoušet bez zakládání Azure subskripce.

Za jízdy se netelefonuje! …

Machine learning a umělá inteligence se stávají žádanou součástí dnešních aplikací. Microsoft v rámci svých Azure AI a Machine Learning služeb nabízí mj. i kognitivní služby v oblasti řeči, psaní, rozhodování a také zpracování obrazu. Do této větve paří i využití již vytrénovaného modelu rozpoznávání lidské tváře dostupné pro běžné komerční použití v rámci Azure Face API. Je to jedna ze stovek služeb, v hierarchii Azure: Azure => AI a Machine Learning => Cognitive Services => Face (API).

Nejprve princip a trocha teorie

K tomu aby byla určitá věc rozpoznána a klasifikována je potřeba danou věc popsat a porovnat s vytrénovaným modelem podobných věcí, které v minulosti byly již hodnoceny. Na základě shod nebo nesouladů můžeme v posledním kroku získat její klasifikaci, pravděpodobnost, že daná věc patří do určité kategorie atd. Aby vývojáři mohli takovou funkčnost využít pro svoje vlastní potřeby, je třeba jim poskytnout možnost vytrénovat si vlastní model nebo použít již vytrénovaný, přistupovat k němu pomocí rozumného API a v reálném čase dostávat zpět výsledky.

Obrázek nebo video se nejprve musí poslat do „stroje“, tam se detekuje co může být oblast obsahující obličej, ten se pak modelem ohodnotí . Výsledkem je např. výše uvedený JSON, s kterým je pak možno dále pracovat. … Například této slečně či paní ukázat ihned na druhé straně přechodu pro chodce na billboardu nějaký dámský gadget vhodný přesně pro ni:)

Abychom si něco málo rychle vyzkoušeli a ještě si užili zábavu je třeba mít:

  1. Aplikaci která snímá xichtíky a posílá je k hodnocení do Azure.
  2. Rozběhlou unikátní Azure Face API službu která bere obrázky, posílá je do modelu, model je skóruje a vrací zpět hodnocení. Někde tedy třeba spustit balík služeb, které budou vše zajišťovat a zároveň komunikovat s venkovním světem. Tu jde založit i zdarma bez kreditky, je však omezená na počet detekcí za minutu.
  3. Koncovou aplikaci která zpracuje hodnocení a něco udělá

Body 1 a 3 již v rámci příkladu Intelligent Kiosk příkladu naprogramovali zaměstnanci Microsoftu a zdrojáky Intelligent Kiosku jsou ke stažení na Githubu. Intelligent Kiosk je normální UWP Windows aplikace, která se instaluje z Windows Store. PC kamerkou, třeba z notebooku, snímá okolí, posílá obraz do Azure, s Face API klíčem z bodu 2 se napojuje na model, zpět přicházejí ohodnocené výsledky a aplikace je pak různým způsobem interpretuje. V Intelligent Kiosku je připraveno několik dalších scénářů nejen Face API ale například Speech to Text, Vision API atd.

Co bude třeba, instalace, konfigurace

  • Bude třeba počítač s kamerou, Windows 10 aktuální update, na slušném internetu
  • Musíte mít právo instalovat aplikace z Windows Store, protože Intelligent Kiosk si nainstalujte z Windows Store. (Nebo sami zbuildujte ve Visual Studiu.)
  • Nějakou z identit Facebook, Microsoft Account, GitHub nebo LinkedIn pro založení Cognitive Services – Face API na 7 dní zdarma s omezením, vhodněji ale nějakou, jakoukoli Azure Subskripci která nemá omezení Face API na 20 snímků v minutě.
  • Asi 5-10 minut času než vše stáhnete, naklikáte a propojíte.

A. Vytvoření kognitivní Azure služby https://azure.microsoft.com/try/cognitive-services/

A. Omezený Trial na 7 dní bez nutnosti vkládat kreditku, B. Standardní free Azure nebo již C. máte nějakou Azure Subscription? Pozor, trial je omezen na 20 xichtiků za minutu. Doporučuji regulérní Azure subskripci, třeba i zkušební bezplatnou.
Pokud se probojujete trialem dále, tak nejdůležitější jsou ony unikátní klíče, které budete dále potřebovat v klientské aplikaci. Také se všimněte umístění datacentra westcentralus a omezení free 7 denního trialu na 20 detekcí za minutu, což je dosti málo.
Budete-li používat vlastní Azure, např z MPN nebo Visual Studio benefitů, je třeba založit Face Api službu přes Cognitive Services. Pozor na region, stejný budete muset dát v klientské appce a vyberte si S0 úroveň, ať nejste omezeni 20 dotazy za minutu, což je u free levelu dosti málo. Po vytvoření služby tam najdete podobné klíče jako u trialu.

B. Instalace klientské aplikace https://aka.ms/kioskapp

Nainstalujte si připravenou Windows aplikaci z https://aka.ms/kioskapp je to cvalík, 150 MB.

3. Konfigurace klientské aplikace … klíče a region

Po instalaci je třeba Kiosk nastavit, vybrat kameru ale hlavně propojit s vaším Face API klíčem.
Predikce věku a pohlaví je default vypnutá, důležitější je ale vložit jeden z Face API klíčů, pokud jste konfigurovali ze svého Azure, také zkontrolovat region, často si lidé vybírají Evropu ve svém Azure. Kiosk má zase default WestUS ale Face API trialu nám pro změnu udělalo zdroje v WestCentral US viz obr nahoře. Je třeba sladit. Někde dole pod textem je pak otestování platnosti cognitive services klíčů.
A nic vám již nebrání si začít hrát, zkoušet a testovat… některé samply jsou trochu ukryté
Každý příklad dělá něco jiného
Co to je „Hair color = None“
Vyzkoušejte si nejen Face API ale také Vision API případně jiné příklady, jen si budete muset založit další služby, rozpoznávání tváře a rukopisu jsou dvě různé služby.

V příštím pokračováni si zkusíme vytrénovat vlastní visuální model a také představíme komerční řešení některého z lokálních partnerů využívající kognitivní služby Azure.