Změny v Microsoft MCSA, MCSD a MCSE certifikacích

Od letošního února platí velké množství změn v dostupnosti certifikačních zkoušek. Tyto změny završují přechod na certifikace dle rolí a směřování do nových cloudových a hybridních scénářů tak, jak jsem popsal v přehledu certifikací již před rokem. Dotýká se to zejména partnerských firem, které se chystají nově získat některou ze Silver nebo Gold kompetencí pro partnerské benefity a interní licence pro partnerské firmy Microsoft.

Co se mění?

  • Zastaralé zkoušky přestávají platit
  • Mnoho nových požadavků je vázáno na cloudové technologie, nikoli na on-prem.
  • Přechází se plně z produktové certifikace na role

Kde najít zkoušky, které již od února nelze složit a čím jsou nahrazeny v rámci daných partnerských specializací

Pěkný přehled zkoušek, které přestávají být dostupné a již je nejde složit včetně dotčených partnerských certifikací najdete v tomto dokumentu: https://assetsprod.microsoft.com/cs-cz/updated-competency-exams-and-certifications.pdf

Pouhým pohledem do výše uvedeného dokumentu je každému jasné, že tradiční zkoušky typu „Administering Windows Server 2012 a 2016 “ jsou již nedostupné, samozřejmě ještě rok platí. Zajímavé je, že nebudou nahrazeny verzí Windows Server 2019 ale vše se nyní směřuje na znalosti a certifikace kolem Azure Administrator a Azure Developer. Tyto dvě role, jsou nyní jedny z nevíce žádaných z hlediska partnerských certifikací pro Silver a Gold kompetence.

Prodloužení Silver a Gold certifikací bez nutnosti dokazovat zkoušky

Dobrá zpráva pro partnery, kteří si do začátku prázdnin potřebují prodloužit certifikované partnerství. Nyní dočasně, s ohledem na Coronavir, není třeba mít k prodloužení již dříve získaných certifikací přiřazeny dané odborníky s certifikaci. Vše popsáno zde:
Responding to COVID-19: Microsoft Partner Network update – Microsoft Partner Network
Partneři, kteří nemají z minulosti Silver nebo Gold kompetenci a chtějí ji získat, musí zaměstnat odborníka, který danou certifikaci má nebo si vyškolit svého nového.

Nezapomeňte na možnost složit zkoušku z domova

Přibližně polovina vše certifikačních zkoušek se nyní dělá z domova či kanceláře bez nutnosti navštěvovat certifikační středisko. Jak na to jsem popsal v článku Certifikační zkouška z domova.
Jako přípravu si můžete zkusit projet odpovídající kurz formou samostudia na Microsoft Learn nebo se kouknot, zda se nechystá vhodné on-line školení s lektorem v rámci Training Days https://www.microsoft.com/cs-cz/trainingdays/.

JB