Setkání Windows User Group – únor 2021

Všimli jste si? Byly tu Vánoce a hned po nich se nám změnila číslovka v kalendáři na 2021. I v něm se můžete dál potkávat s našimi online akcemi. Snad zdraví, stav i budoucnost dovolí, abychom se vídali opět i osobně.

Online – Jak rok 2020 změnil Power BI k nepoznání
2. února 2021 – Štěpán Rešl
Na přednášce se dozvíte o tom, jak rok 2020 kompletně změnil Power BI, tak jak jsme ho znali. Pobavíme se o Calculation Groups nebo DirectQuery pro živé datové zdroje, ukážeme si, jak je využít a co přibylo za grafické novinky jako je selekce bodů nebo Azure Map Vizual.

Online – Moderní JavaScript aneb tančíme v minovém poli
4. února 2021 – Tomáš Herceg
Tato přednáška si neklade za cíl naučit vás současné trendy nebo moderní paradigmata vývoje velkých aplikací v JS. Jedná se spíš o výběr „features“ JavaScriptu (a TypeScriptu), které mi přišly zajímavé, které můžete využít ve svých .NET aplikacích, a které vám dost možná změní názor na JS jako takový. Uvidíte také, že když si chce člověk hrát, je JavaScript mnohem pružnější a praktičtější než C#, ve kterém se přes samou infrastrukturu občas nedostanete k jádru věci, zvlášť když máte málo času.

Online – Optimistic concurrency control in Microsoft SQL Server
11. února 2021 – David Gešvindr
Řízení souběžného zpracování je v Microsoft SQL Serveru běžně řešeno pesimisticky pomocí zámků, které nám zajišťují izolaci jednotlivých transakcí. Jsou však i cesty, jak jako vývojáři můžeme řídit souběžné zpracování bez použití zámků a tím se vyhnout řadě nepříjemných výkonnostních problémů spojených se zámky a deadlocky a přitom mít současně přístup k plně konzistentním datům. Ukážeme si různé cesty implementace ze strany aplikace i přímou podporu optimistic concurrency control v jednotlivých částech Microsoft SQL Serveru.

Online – Clean Architecture
18. února 2021 – Martin Dybal
Představte si, že váš tým dostal za úkol napsat aplikaci pro letecký průmysl. Víte, že musí fungovat a rozvíjet se desítky let. Nevíte, jestli bude stačit desktopová verze, možná bude potřeba web nebo snad hologram UI? Ani nevíte, jak se změní pravidla létání z rozšiřujícími se drony. A co až přijdou létající auta? Na přednášce se nedozvíte, jaká bude budoucnost, ale jak napsat aplikaci, která se bude budoucnosti snadno přizpůsobovat.

Online – Jak na offline aplikaci v Blazoru
25. února 2021 – Roman Jašek
Blazor se kromě jiného dá použít na vytvoření webové aplikace, která se dá nainstalovat přímo z prohlížeče, funguje offline a má všechny výhody (a nevýhody), na které jste zvyklí u běžného webového vývoje. Podíváme se tedy jak bychom využili principy vývoje aplikace v Blazoru a jejich propojení s vývojem PWA.