Azure Rezervované Instance nově s měsíční platbou

Velmi často se setkávám s tím, že při porovnání ceny s on-premise řešením není zohledňována sleva rezervovaných instancí v Azure, není také počítáno s Azure DevTest cenou. Poslední dobou jsem se setkal s tím, že menší na kartu nebo fakturu platící zákazníci by i do rezervovaných instancí šli ale nelíbila se jim platba za rezervaci dopředu. To se však nyní také změnilo, nově lze rezervované Azure instance zaplatit na měsíční bázi.

Při rezervaci zdrojů je nově umožněn výběr jak platit dle optimálního cash flow.

O rezervaci instancí … a proč je polovina Azure cenových výpočtů špatně

Rezervované zdroje Azure jsou dopředu vyhrazené – předplacené, kdy víme, že zdroj budeme používat delší časové období a jsme připraveni za to dopředu zaplatit. V rámci jedné subskripce můžete kombinovat rezervované zdroje s běžnými. Rezervaci lze udělat nejen na Azure VM stroje ale také Cosmos DB, SQL Database, SQL Warehouse, AppService, platí ale také pro Kubernetes Services, Container Services a další. Rezervuje se vlastně „HW“, nikoli „SW“. Jedná se pouze o finanční slevu, technicky se funkčnost nemění.

Cena je pak výrazně nižší, než při standardní platbě, kterou nabízí naše veřejná Azure kalkulačka jako default. Slevy se pohybují v desítkách procent a záleží na tom, jaký typ zdroje si vybíráte, v jakém modelu ho objednáváte a v jaké lokaci je umístěn. Rezervované zdroje lze distribuovat mezi více subskripcí a máte např. také určitou flexibilitu přecházet např. v rámci jedné VM skupiny na jiné velikosti strojů.

Tento způsob lze využít v modelech PAYG, Enterprise a CSP a rezervovat zdroje jde na 1 nebo 3 roky. Platba je samozřejmě dopředu ale nově nemusíte platit např. za roční rezervaci celý rok dopředu ale jen na další jeden měsíc. Cena je po rozpočítání stejná.

Nejenom bežné VMka …

Několik dalších rad jak ušetřit, zejména pro menší uživatele v PAYG modelu

Azure Hybrid Use License benefits …

Více informací o cenách a platbách za rezervovanou kapacitu Azure najdete zde: https://azure.microsoft.com/en-us/pricing/reserved-capacity/

… a příště si povíme něco o sponzorovaných Azure subskripcích.
Buri