Ignite 2021: Vize budoucna

Nechce se věřit, že je tu další ročník konference Ignite. Dalo by se říct, že za tu dobu si jen potvrdíme doručení slíbených technologií a inovací z loňského ročníku. Ale to by nebyl letošní Ignite.

Všechny novinky, kterými byla opět online přenášená konference nabyta až po strop, samozřejmě najdete pohromadě v Book of News, nebo také v našem článku shrnující všechny Ignite novinky. My se podíváme na ty relevantní i pro naši zemi uprostřed Evropy. Na Microsoft Mesh se raději tedy podívejte s patřičným odstupem.

Vývojáři

Azure Communication Services umožňují nejen pro Teams, ale celé portfolio vlastních služeb propojit společnost se svými zákazníky pomocí hlasových a video služeb i textovou komunikací. Dostupná propojení nabízejí pro vývojáře snadnou možnost obsáhnout všechny tyto komunikační kanály.

Vylepšený a nový běh Java EE aplikací přímo v Azure, průvodce pro starší aplikace .NET Upgrade Assistant a také nové Visual Studio 2019 s číslovkou 16.9 a vylepšená podpora správy, běhu i nasazení Kubernates jistě pomůže dalším vývojářům převést svoje aplikace na moderní platformu.

Azure Cognitive Search a celá jeho sada komponent, jeho napojení na SharePoint i nový Form Recognizer v rámci Machine Learning modelů umožňuje výborně obsáhnout automatizované zpracování obsahu. Na těchto modelech staví i nativní řešení, tedy Project Cortex, nyní Syntex.

Administrátoři

Všechna řešení i aplikace lze nyní publikovat do privátního Azure Marketplace, což usnadní nejen správu, ale i schvalování nových integrací nejednomu IT oddělení.

Azure Arc pomůže s konzistentní správu a orchestraci zdrojů, Automanage nyní obslouží pohodlně a práci zastane jak u Windows Server, tak pro vybrané Linux distribuce. Nový Windows Admin Center dokáže běžet nejen v lokálním prostředí, ale také v hybridní Azure instanci. Nová verze plně podporuje připravovaný Windows Server 2022, na který se můžeme těšit v druhé polovině roku. Stejně jako na další vydání plných verzích sady Office, pokud někomu z jakéhokoliv důvodu nevyhovuje jejich aktuálnější online distribuce.

Samotný Windows Server pak podporuje správu svých bezpečnostních funkcí právě přes WAC. Mezi ty patří Secured-Core architektura, ochrana SMB pomocí AES 256 šifrování. Azure Backup a jeho správa podporuje další sadu služeb. Prostředky ušetří nové hybridní benefity pro RHEL, rezervace VM a další vylepšení redundance na úrovni datových center.

Nová prémiová a standardní SSD, automatická rotace klíčů či nový Azure Migration Program či Front Door a Firewall Premium, integrační partneři pro WAN řešení i další podpora pro IPv6 potěší další zákazníky uvažující o přechodu.

Pro správce pak zbývá zmínit nový pohled na správu právě Office aplikací, jejich aktualizací, případných problémů se synchronizací a další. Kolegy z bezpečnosti pak nadchne nová integrace Microsoft Tunnel pro mobilní VPN řešení na platformách iOS a Android, ale také integrace s mobilním agentem Microsoft Defender for Endpoint.

Universal Print pomůže s opuštěním zbývajících tiskových řešení a nabízí tisk ryze online počítačům a uživatelům v Azure AD. Ta přichází s další podporou Passwordless scénářů a nativního SSO s AWS službami. Temporary Access Pass umožňuje nástup uživateli s možností vytvoření právě silných autentizačních údajů pro zavedení MFA hned od první chvíle jeho přihlášení. Azure AD App Proxy pak geografickou nezávislost, Conditional Access pak kontextové metody pro přihlášení. Ten si právě k sensitivním zdrojům může vyžádat dodatečnou autentizaci, i když už je uživatel nebo zařízení ověřeno.

Právě bezpečnost s Azure Sentinel jako SOAR/SIEM a 30 novými konektory dostává společně s Microsoft Defender for Endpoint další detekční mechanismy. Druhý jmenovaný pak zcela nový portál integrovaný i s jeho Office 365 bratříčkem. Srdce každého bezpečnostního analytika jistě zaplesá. Podpora Endpoint DLP ve Windows i pro prohlížeč Google Chrome potěší ty, kteří si neoblíbili nový Edge a že by jej jistě měli zkusit. I v něm totiž funguje Co-Authoring pro dokumenty chráněné pomocí Microsoft Information Protection i se zajištěním potřebných ochran obsahu.

A perlička na závěr, Calling plány pro Teams přicházejí v druhé polovině roku i do našich končin.

Uživatelé

Dynamics 365 pro Sales a Marketing vylepšují stávající procesy, a především napojení na Teams, HR integrace a procesy a do budoucna zásadní Intelligence Order Management pro skutečně efektivní ERP.

Power Automate Desktop je nyní zdarma pro Windows 10. Automatizujte robotické zpracování všech svých otravných drobných úkolů například v SAP klientovi. Vylepšení a nové instance pro Power BI Premium učiní radost datovým analytikům.

Nově představený jazyk pro RPA s názvem Power Fx by měl usnadnit přenositelnost modelů a úloh a jejich snadnější tvorbu. Její bezpečnost pak přinese kompletně přepracované a do detailu dotažené DLP až na úrovni datových zdrojů a akcí jednotlivých konektorů.

V každodenním shodnu jistě pomůže nové plánová v Outlook kalendáři, integrace Teams Connect pro externí spolupráci mezi více organizacemi i PowerPoint Live pro Teams schůzky společně s módem prezentátora. Kdo plánuje návrat do kanceláří, měl by uvažovat a porozhlédnout se po nových HW zařízeních pro Teams Rooms. Ty přinášejí sdílení obrazovky, dynamický režim.

Samotné Teams pak přicházejí s podporou Multi-Geo scénářů, E2EE šifrování a tvorby rezervací a vysílání online webinářů.

Obrovský prostor obdržela nová platformy Microsoft Viva. Ta staví na již dostupných komponentách Microsoft 365 a rozšiřuje služby pro uživatele v celé společnosti. Seskládá se z následujících komponent:

  • Viva Connections jsou unikátní živé přehledy pro každého uživatele, propojení všech informačních sil, novinek i důležitých dokumentů, kontaktů a dat, které jsou ve formě interaktivních novin předkládány každému unikátně.
  • Viva Learning je platformou pro vzdělávání zaměstnanců. Ať již vlastním obsahem, nebo obsahem partnerů. Od školení práce v interním informačním systému až po vzdělávání v oboru.
  • Viva Insights jsou unikátním pohledem do využití pracovního času jednotlivce, týmu či celé organizace. Hybridně a efektivně napojují současné MyAnalytics a Workplace Analytics služby a nabízejí další reporty i osobní doporučení pro větší produktivitu, ale také odpočinek.
  • Viva Topics je nová forma interaktivní firemní znalostní báze, kterou může sestavit umělá inteligence, ale také editovat oprávnění kolegové. Napříč e-mailem, dokumenty, intranetem i týmy nabízejí rychlé akce a propojení s potřebnými tématy a v podstatě zásadně rozšiřují současné možnosti vyhledávání informací a zdrojů.

Pokud jste ještě Viva platformu neviděli v akci, určitě se podívejte.