Není Azure Stack jako Azure Stack

V souvislosti s právě probíhající konferencí Microsoft Ignite se objevilo několik zajímavých novinek na poli využití Azure ve vlastní serverovně či datacentru.

Jako znalí čtenáři MSPRO blogu nejspíš víte, že existuje něco jako Azure, tedy Microsoftem provozovaná sada nejrůznějších cloudových infrastrukturních, platformních a softwarových služeb s takřka neomezenou škálovatelností a platbou za spotřebu.

Poněkud méně už je známo, že si můžete pořídit i obdobu „velkého“ Azure ve vlastním prostředí. Tato varianta se typicky využívá ve chvíli, kdy se vám líbí koncept samoobslužnosti, multitenantního prostředí a automatizovaného nasazení a dohledu, nicméně z nejrůznějších důvodů (regulatorní požadavky, nedostupná konektivita atd.) potřebujete mít hardware ve vlastním prostředí. Až donedávna byl takovouto alternativou Azure Stack, nicméně po aktuálních oznámeních už se nejedná o Azure Stack, ale o rodinu produktů:

  • Azure Stack Hub (dříve Azure Stack)
  • Azure Stack Edge (dříve Azure Data Box Edge)
  • Azure Stack HCI

Podíváme se na jednotlivé varianty podrobněji:

Azure Stack Hub je přejmenovaný Azure Stack, což je zjednodušeně řečeno rack plný hardware, v závislosti na konfiguraci obsahuje čtyři až šestnáct serverů s různým osazením CPU, pamětí a disky, plus obslužné síťové a management moduly. Tento hardware si jako zákazník objednáte od některého z vybraných hardwarových dodavatelů, zaplatíte jej a je váš. Licencování software bežícího nad tímto hardware pak řešíte buďto Pay-as-you-go modelem, kdy Azure Stack připojíte k vaší Azure subskripci ve „velkém“ Azure a následně se vám účtuje to, co na hardware reálně běží za služby, nebo využijete disconnected scénář, kdy zalicencujete kompletní platformu a dál už licence neřešíte. Na Azure Stacku pak máte k dispozici vlastní portál pro správu, můžete nasazovat virtuální stroje, platformní služby (nečekejte ale stejný rozsah jako u „velkého“ Azure, přece jen jste limitováni velikostí zakoupeního hardware), vytvářet interní subskripce, zkrátka máte k dispozici obdobu Azure ve vlastním datacentru na vlastním hardware.

Azure Stack Edge se dříve jmenoval Azure Data Box Edge (a ještě dříve Azure StorSimple) a před svým přejmenováním fungoval jako chytré diskové pole, které jste v serverovně připojili do sítě a nasměrovali na něj vlastní servery, ať jej využívají jako úložiště. Edge pak data jednak udržoval lokálně, jednak je odsypával do Azure Storage. Jedná se o fyzický hardware, ale pořizován je formou služby (pronajmete si box; k dispozici je dokonce i obrněná varianta pro použití v nehostinných podmínkách). Řízení probíhá kompletně z portálu „velkého“ Azure. Jako zásadní beru (kromě přejmenování) i fakt, že nově nejde pouze o úložiště, ale na Edgi můžete spouštět i virtuální stroje, případně aplikace kontejnerizované v Kubernetes clusteru, a dokonce si můžete pronajmout boxy dva a provozovat je v režimu vysoké dostupnosti. Na rozdíl od výše popsaného Azure Stack Hubu ale jde o službový model (hw si pronajímáte, nevlastníte jej) a propojení s „velkým“ Azure je nutnosti.

Azure Stack HCI, kde HCI znamená Hyper-Converged Infrastructure (což je ostatně i název, pod kterým toto řešení vystupovalo dříve). V podstatě se jedná o kombinaci serverového a síťového hardware, dodaného jedním z vyjmenovaných hardwarových výrobců, obsluhovaného kombinací Windows Server (a jeho Hyper-V virtualizací) a nástrojů rodiny System Center. Jde o sestavy, které jsou otestované a odladěné, čili nebudete mít problém s necertifikovanými ovladači, a při správném nasazení si tak vyrobíte vlastní privátní cloud. Hardware vlastníte, software je v klasickém licenčním modelu Windows Server + System Center, propojení s „velkým Azure“ není vůbec potřeba, pokud explicitně nechcete využívat například zálohování či disaster recovery scénáře. Ovšem pozor, bavíme se o privátním cloudu pouze pro virtuální stroje (v cloudové terminologii IaaS), žádné platformní varianty typu SQL as a Service či web app od této varianty nečekejte.

Původní oznámení o novinkách naleznete na Ignite blogu a pokud vám ani po přečtení tohoto článku není něco jasné, pište a ptejte se v komentářích, co budeme vědět, zodpovíme:)

  • Kanty