Jste zapálení pro cloud? Ignite 2020

Celý seznam novinek najdete přehledně online v Ignite Book of News. Tu jsme v originále zrekapitulovali také v našem článku dle jednotlivých kapitol i oblastí. Které ale považujeme za opravdu ty nejzajímavější?

Microsoft 365

Osobní přehled „pohody“ v aplikaci Teams dává informace o osobní produktivitě, vztahu s kolegy a pomocí zpětné vazby měří spokojenost uživatelů a nabízí jim pravidelné formy meditace a odpočinku. Připomíná rezervaci času na oběd či na soustředění mezi schůzkami podobně jako dnes MyAnalytics.

Productivity Score jako metrika kvality a adopce stylů moderní práce společně s měřením uživatelské zkušenosti pomocí indikátorů Endpoint Analytics jako třeba kvalita připojení k internetu. Která dokáže uživatelům v cloudu občas potrápit den.

Pokud se, kdy vrátíme do kanceláří, mohou nás uvítat nové Teams Meeting Room systémy a displeje zobrazující stav místnosti a umožňující její rezervaci nebo nový Surface Hub 2S pro větší prémiové místnosti. Microsoft nyní nabízí i službu správy místností, kdy se stará o kvalitu právě konferenčního řešení přímo tým vzdáleně.

A pokud nikoliv, Microsoft Tunnel je náhradou tradičních VPN pro mobilní platformy a nabízí možnost připojení tradičních aplikací a webových aplikací dovnitř firmy bezpečnou cestou ze spravovaných firemních zařízení. S oddělením firemního a soukromého světa pomůže Edge, který podporuje politiky pro oddělení obou světů, Mobile Application Management (MAM).

Microsoft Endpoint Manager nyní podporuje i správu virtuálních počítačů provozovaných ve službě Windows Virtual Desktop a podporovaných partnerských řešení. Zjednodušuje se tak cesta distribuce aplikací a zajištění bezpečnosti. Především pak optimálnějšímu provozu Microsoft Teams.

Portál pro správu Office aplikací získává nástroje na doručování aktualizací, sběr telemetrie o doplňcích, zdraví a verzích. I bez nutnosti plného MDM řešení tak dokáže nastavit sadu Office pomocí politik kdekoliv a rychle.

Takový opakující se kousek je nový klient Outlook pro operační systém macOS. Nyní postaven na Microsoft Sync technologii stejně jako mobilní verze, přináší zásadní zlepšení kvality synchronizace, podporovaných funkcí i rychlosti podpory dalších novinek jako například vylepšené rezervace místností podporující filtry na lokalitu či vybavení.

Nové funkce tentokrát na platformě Windows i pro Outlook zajistí postupná podpora pro druhou verzi WebView, kterou zprostředkovává nová verze prohlížeče Edge založená na Chromium jádře. Od sestavení Windows 10, verze 20H2 integrovaná do systému. S pomocí firemní domovské stránky napojené na Microsoft 365 a integrace Internet Explorer okna postupně nahradí další systémové komponenty.

Anglicky mluvící země si pak užijí mnohem více legrace s přepracovanou asistentkou Cortana. Nově i v Microsoft Teams a také v zařízeních určených do zasedacích místností pro chytrou organizaci a vedení schůzek. Obdobně budou moci stejné země využít možnost přehrát příchozí e-maily v aplikaci Outlook Mobile a rovnou na ně odpovídat chytrými rychlými akcemi. Ty se nabízejí automaticky na základě předchozích akcí či odpovědí uživatele na podobné zprávy.

I projekt Cortex, tedy automatická analýza obsahu SharePoint Online, která na základě strojového učení automaticky zpracovává faktury, dokumenty, nebo tvoří znalostní bázi společnosti, bude sice dostupná, ale bude potřeba využít vlastní strojový model učení, čeština není mezi prvními jazyky s nativní podporou.

Microsoft Stream jako centrální video portál společnosti dostane další příjemná vylepšení a bude přepracován. Nově budou videa ukládána do OneDrive for Business, což umožní i jejich sdílení mimo společnost, například pro záznamy Teams schůzek.

Microsoft Teams nyní podporují nejen vlastní pozadí, ale též nové formáty zobrazení prezentujícího, oblíbené a potřebné breakout místnosti. Ty dovolují schůzku rozdělit do více menších a následně ji opět spojit.

Aby se v novém světě pracovalo bezpečněji, byla oznámena změna u Microsoft Defender ATP. Ten byl nejen přejmenován a nově tu máme Microsoft Defender for Endpoint pro koncové zařízení od iOS, Android, tradiční Windows až po macOS a serverové edice Windows nebo Linux. Ochrana proti phishingu, malwaru, ransomware napříč celým ekosystémem, který ve firmách můžeme vídat. K přejmenování došlo i u dalších ATP komponent, princip jejich fungování je nezměněn. Přicházejí ovšem nové integrace a automatizace reakce na případné incidenty, kdy z původního EDR se již jedná o XDR řešení.

Jeho funkcí využije i Application Guard pro sadu Office. Ten dokáže běh celé sady zajistit ve virtualizovaném prostředí. V případě spuštění nebezpečného kódu je tak tento pro mateřský stroj neškodný. Důležitá komponenta perimetru ochrany, neboť škodlivé dokumenty převažují hned po phishingu.

O správné nastavení cloudu a jeho soulad s regulacemi zajistí nový Compliance Manager. Bohužel jen pro vyšší plány, ale plně pokrývající všechny oblasti souladu a bezpečnosti. Bezpečnost podpoří i podpory pro Double Key Encryption umožňující šifrovat data uložená v cloudu klíčem společnosti Microsoft a klíčem svým. Regulátoři vrní blahem.

Azure

Kde všude Azure ještě není, kladli si otázku v Redmondu. A tak kromě země a moře máme nyní Azure i oblacích a vesmíru s Azure Orbital. Aneb cloudové zpracování satelitních dat pomocí vlastní satelitní sítě. S možností budoucího napojení datového centra na Marsu. No, však si počkejte.

Zpět a vážněji. App Service nyní s novými prémiovými plány a podporou pro Windows kontejnery a integrací s GitHub Actions. Vyzkoušet si zde lze i .NET verze 5, Release Candidate. Podobnou spolupráci očekávejte u Bot Framework Composer, který pomůže s tvorbou chytrého robota.

Communication Services dovolují využít aplikacím volání, audio a video, či SMS pro tradiční aplikace, mobilní aplikace i další služby při použití pár řádek kódu. Pro komunikaci se též více než hodí Cognitive Services. Nyní s podporou více jazyků, i češtiny a pár novými režimy.

Cosmos DB nyní i bez serveru, ve formě serverless, počítaný dle operací dovoluje službu využít i menším společnostem a aplikacím. Kdo nepoužívá globální databázi, ocení při stěhování napříč regiony Resource Mover.

Oproti tomu Azure SQL Edge přináší to nejdůležitější z SQL Server do světa IoT, streaming dat, umělá inteligence, datová optimalizace, uložení pro online i off-line použití ve formě malého kontejneru. Ostatní databáze jako MySQL se mohou těšit na Flexible Server, nativní integraci nad novou Linux architekturou.

Bez internetu není cloudu, bez sítě není ničeho. Integrace s CISCO SD-WAN architekturou pomůže všem. Stejně jako Azure Private Marketplace nákladům na aplikace třetích stran a jejich řízení v organizaci. Podobně se rozšiřují i schopnosti Azure Arc pro správu všech možných zdrojů, instancí a služeb.

Power Platform

Power Automate Desktop je povedená akvizice, která automatizaci přináší i na plnohodnotný operační systém. Robot (RPA) tak dokáže pracovat i s plnohodnotnými aplikacemi, které běží v GUI.

Nová aplikace Power BI pro Microsoft Teams pak udržuje přehledy dat čerstvé, aktuální a přehledné pro uživatele.

Dynamics 365

Project Operations je nyní dalším modulem, který spojuje dosud roztříštěné komponenty pro zajištění operativy společnosti. Integrovaný s dalšími komponentami a přepracovaným vzhledem pro moderní prohlížeče.