Windows 10, verze 20H2

Nové podzimní vydání Windows je zde. Ale aby nic nezůstalo, jak bývalo, místo obvyklého značení 2009 zde máme 20H2. Jaké jsou hlavní novinky a jak bude probíhat distribuce nové verze?

Z hlediska aktuálního trendu práce z domova a velkých změn ve firemních IT a možnostech vzdálené správy byl zvolen model postupné distribuce. Nová aktualizace tedy nemusí být dostupná ihned. Nové sestavení bude postupně volitelně nabízené uživatelům na novějších verzích, kteří mají nainstalované poslední aktualizace.

Některá zařízení aktualizaci obdrží, jakmile budou vyřešeny i případně objevené problémy s kompatibilitou. Firemní správci mají samozřejmě možnost po příslušné aktualizaci jejich infrastruktury zajištěn přístup ke stažení pomocí ISO formátu z licenčních center VLSC, Visual Studio (MSDN) předplatných či běžným aktualizačním balíčkům pomocí Windows Update for Business pro WSUS a MECM.

Firemní uživatelé dostávají s podzimním vydáním pro Enterprise a Education edice opět 30 měsíců podpory, která se začíná počítat dnešním dnem. A společně s tím je proto dostupná i nová verze Windows Server, též s označením 20H2. Tam správce potěší menší velikost celé instalace a vylepšení v kontejnerizaci aplikací.

Všechny pak jistě potěší, že doba pro instalaci, počet restartů je opět o něco menší, pokud máte plně aktualizovaný systém. Této výhody mohou využít především uživatelé na sestavení z května 2020, pro které upgrade bude v podstatě znamenat běžnou aktualizaci.

A na jaké novinky a vylepšení se tedy těšit prakticky?

Windows pro uživatele:

 • Nový a integrovaný prohlížeč Edge založený na jádru Chromium
 • Firemní startovní obrazovka v Edge při využití Microsoft 365
 • Vylepšený vzhled nabídky Start a hlavního panelu
 • Nový formát a nastavení notifikací
 • Vylepšené ovládání pro počítače 2v1 a tablety

Windows pro IT:

 • Zcela nové MDM politiky i s možností správy skupin a členství
 • Windows Hello chráněné virtualizační platformou
 • Windows Defender Application Guard pro sadu aplikací Office 365 App for Enterprise
 • Windows Virtual Desktop vylepšení pro běh v Azure
 • Úpravy detekcí pro Microsoft Defender for Endpoint (MDATP)
 • Vylepšení v ovládání Shellu, terminálu a PowerShell
 • Integrace s Desktop Analytics a Endpoint Analytics
 • Vylepšení pro Autopilot scénáře s Co-Management a logování i s možností monitoringu běhu
 • Sjednocení LCU a SSU jako jednoho balíčku k instalaci při použití Windows Update for Business

Podrobnosti a konkrétní ukázky novinek najdete v článku What’s new in the Windows 10 October 2020 Update přehledově, pro serverové edice pak v novince What’s new in Windows Server, version 2004 and 20H2 a především pro nás v IT v dokumentaci What’s new for IT pros in Windows 10, version 20H2.

Tamtéž najdete odkazy i ke stažení nové verze ADK, návrhu posledních Security Baselines, ADMX šablony a další nezbytné drobnosti.