Windows 10, verze 2004

Opět po čase. Nová verze Windows 10. Dnes s číslovkou 2004. Podívejme se, co na nás a naše uživatele chystá pěkného.

Windows Hello nyní nabízí širší možnosti pro přihlašování bez hesla. Nejen jednodušším zapnutím, ale podporou dalších scénářů při použití soukromého účtu, ale také v Safe Mode. Přibyla podpora pro FIDO2 klíče i pro Hybrid Azure AD Join počítače. Firemní zákazníci tak mohou mnohem lépe využít bezpečnější přihlašování jako náhradu tradičních hesel.

Windows Autopilot nyní dovoluje Hybrid Azure AD Join s podporou VPN, stejně tak doplňuje opravy chování v některých scénářích.

Sandbox sloužící pro bezpečnou virtualizaci systému pro účely testování nebo ověření nových aplikací a jejich chování nabízela již verze předchozí. Nyní ovšem doplňuje možnosti pro konfiguraci pomocí konfiguračních souborů, vylepšení v přístupu k mikrofonu a režim na celou obrazovku.

Podpora pro Wi-Fi 6 a WPA3 je důležitým vylepšením v oblasti síťových bezdrátových spojení. Především pro jejich bezpečnost.

Nový Microsoft Edge nyní využívá nové zpracování paměti, dokáže tak ušetřit v průměru až 27 % operační paměti oproti předchozí verzi. Zvláště zařízení s menší RAM si tak mohou užít její uvolnění při procházení webu. Podobně nyní šetří pamětí i WSL pro linuxové systémy, která při nepoužití paměti ji uvolní automaticky zpět.

System Guard nyní dokáže více zkontrolovat spuštění systému a ověřit, zda nebyl modifikován samotný firmware a ten byl správně spuštěn. Tato podpora dále rozšiřuje možnosti omezení útočníka v rozsahu, jakým dokáže z uživatelské relace vypnout další bezpečnostní mechanismy. Některé z těchto metod budou ale dostupné jen na nejnovějším hardware.

Secured-Core i pro čipsety AMD Ryzen Pro 4000 nabízejí dodatečná zabezpečení pro hardware komponenty, firmware a CPU.

Cloud Recovery poskytuje obnovu čistého systému stažením zcela nového obrazu přímo z internetu. Obnova systému tak začíná na aktuální verzi.

Bluetooth zařízení lze nyní přidat i z notifikačního centra. Hráče nebo profesionální grafiky potěší nové vlastnosti DirectX 12, stejně jako teplota GPU ve Správci úloh. Při samotné instalaci si asi povšimnete nových možnosti pro diagnostiku, tedy integrovaný nástroj SetupDiag, a snížení času samotné instalace. Některým pomohou i nové možnosti nastavení Delivery Optimization. Nové Cortany si u nás příliš neužijeme, ale přepracovaný Search mohou někteří uživatelé spatřit užitečným.

A spousta malých dalších příjemných drobností. Média jsou postupně uvolňována do MSDN (dnes Visual Studio Benefits), VLSC i pro samostatné stažení. Windows Update distribuce bude postupnější vzhledem k pandemii. Správci mají v rámci podporované verze Microsoft Endpoint Manager možnost využít cílené upgrade Task Sekvence. K dispozici jsou též nové bezpečnostní šablony a nástroje pro nasazení.

Z hlediska podpory má jarní vydání slibovaných 18 měsíců. Většina společností tedy bude pravděpodobně vyčkávat na podzimní vydání až s 30 měsíční podporou pro edice Enterprise a školské verze. Pokud ale výhody 2004 dokážete využít, další upgrade bude jen a jen snazší.