Build 2020: I pro kolegy v IT

Za námi je tradiční vývojářská konference Build. Tentokrát s jmenovkou 2020 a nálepkou „ryze online“. I vývojářská konference ovšem může skrývat novinky pro nás z IT. Neboť někdo to po těch vývojářích musí v produkci nasadit.

Microsoft 365

Microsoft Teams jsou dnes středem galaxie online služeb. Vývojáře potěšily možnosti rozšíření a vývoje. Nás šablony pro nové týmy. Napojení na Power Platform, automatizace úloh jako schvalování, politiky pro konfigurace, rychlejší administrační rozhraní, integrace Bookings pro plánování schůzek se zákazníky, jednoduché sdílení Power BI reportů, ale především SSO komponenty pro aplikace, které tak nebudou vyžadovat další přihlášení přímo v Teams aplikaci.

Největší rozruch vyvolal takzvaný Fluid Framework. Zjednodušeně řečeno se jedná o všechny důležité komponenty aplikací Office, jako tabulky, texty, snímky, úkoly a další stovky entit, které může Office dokument obsáhnout. Ale napsané zcela znovu. Tak, aby byly vzájemně kompatibilní. Zobrazením napříč jinými systémy a aplikacemi. Tabulku v Excelu vnoříte do Wordu a pošlete e-mailem. Na všech místech má stejné ovládací prvky, zobrazení. Komentář v ní se automaticky založí jako úkol ke splnění a propojí s konverzací v Teams. Práce je to na dlouhou dobu, ale první kousky již můžeme vidět nyní.

Ukázka Microsoft Fluid Framework

Velký prostor měl i Project Cortex. Zatím tedy sice dostupný jen pro anglicky hovořící země, ovšem s možností vlastních rozšíření. K čemu je dobrý? Automaticky analyzuje data a dokumenty v SharePoint Online a tvoří z nich data další. Například z PDF faktury klasický seznam s čísly účtů a částkami v úhradě. Nebo automaticky buduje znalostní bázi pomocí klíčových slov. Pokud chcete mít chytrý intranet, rozhodně se na SharePoint podívejte po letech znovu.

Postupně též světlo světa spatřuje nový Yammer. Více propojený s aplikací Teams, s novým vzhledem i mobilní aplikací. Pro větší společnosti sociální nadstavba a místo pro diskusi.

Nová aplikace Microsoft Lists dovoluje vytvářet seznam všeho druhu. Zní to možná triviálně, ale v zásadě se jedná o značně vylepšené SharePoint seznamy. Definujete ze strany uživatele strukturu jakési databáze, formátu polí, plníte jej daty. A tento seznam je dostupný nejen samostatně, v mobilní aplikací, ale i v Teams, Power Apps a všude, kde je potřeba. Vždy aktuální, jednoduše propojitelný. Že by konečně náhrada Access?

Ukázka aplikace Microsoft Lists

Azure

Asi nejvíce novinek bylo samozřejmě zveřejněno okolo platformy Azure. Zde získávají navrh vývojáři. Ale nemálo příjemných zpráv je zde i pro nás.

Ať už možnost nastavovat Routing Preferences pro aplikace a řídit tak distribuci přes páteřní síť či CDN, provozovat Azure SQL Edge na téměř nevýkonném hardware v každé malé krabičce, hostovat statické weby v Azure App Service a řídit jejich deployment, či nechat právě vývojáře zpřístupnit aplikace pomocí identit řízených z Azure AD B2C.

Windows

Prohlížeč Edge založený na Chromiu si získává oblibu. A zcela právem. Nové firemní profily a jejich automatické přepínání potěší správce, kteří používají více účtů nebo konzultanty, přistupující do více organizací. Nová komponenta WebView pak dává příslib budoucímu opuštění vestavěného Internet Explorer, minimálně v aplikacích Office.

Sjednotit vývojové větve UWP a dalších jazyků. Nabídnout tak možnost běhu aplikací na Windows. To si klade za cíl Project Reunion. Můžeme se tedy těšit na další konverze aplikací směrem od čistě dotykových v Microsoft Store s těmi klasickými.

Tomu napomáhá i možnost balíčkování aplikací pomocí MSIX. Jeho možností pak využívá i jednotný instalátor aplikací Windows Package Manager, obdobně jako mají linuxové distribuce. Distribuce aplikací by se tak mohla opět výrazně zjednodušit i pro firemní prostředí.

Rozpoznat certifikovanou a především důvěryhodnou aplikaci pomůže možnost ověření aplikací publikovaných členy Microsoft Partner Network. Takzvaný Verified Publisher příznak zatím bude k dispozici pro online aplikace publikované v Azure AD.

Windows Terminal kombinující příkazovou řádku, PowerShell i další shelly z linuxových subsystémů se blíží finálnímu vydání a je k dispozici na Microsoft Store. Ušetřit si tak můžete práci se skripty do jedné aplikace.

A samozřejmě, za pár dní se nás chystá novinka z dalších. Windows 10 vydání 2004. Těšíte se?

A jaké novinky nadchly vás? Podělte se v komentářích.