Novinky z konference Ignite 2019 pro IT profesionály

Neměli jste zatím čas přečíst celou knihu novinek z konference? Nebo jen nejste vývojář? Máme pro vás výtažek toho důležitého.

Microsoft Azure

Jak se rozrůstá platforma Azure i služby, které s ní komunikují, nebo je zákazník využívá ve vlastní infrastruktuře, vzrůstá potřeba po jednotné správě jednotlivých komponent a proto byl představen Azure Arc.

K dispozici jsou nové konfigurace virtuálních strojů, upravená druhá generace. Nyní až s 12 TB paměti, disky většími i než 2 TB a především nativním UEFI.

Azure Bastion pro bezpečné připojení ke vzdálené ploše virtuálního serveru bez nutnosti publikace RDP jen tak volně do internetu. To určitě chcete.

Jak rychlý je internet váš a vašich uživatelů. Zajímavé statistiky nabízí nejen celosvětově mezi jednotlivými datovými centry společnosti Microsoft služba Azure Internet Analyzer.

Jak se dostat rychle a jednoduše do vlastního cloudu internetem? Na to odpovídá další představená služba Azure Peering Service. Ideální začít se ptát, ve kterém uzlu končí váš připojovatel k internetu. Pro všechny, kteří nemají ExpressRoute. Ta je nyní dostupná i přes satelitní poskytovatele připojení.

Virtuální sítě VNET získávají nativní podporu IPv6. Než nám dojdou ty čtyřkové adresy.

Azure Cost Management nyní mohou používat i zákazníci a partneři v rámci Cloud Solution Provider programu. Lepší odhad nákladů i vyúčtování v přehledné formě za využití zdrojů v cloudu.

Nové integrace a metriky pro Azure Monitor z něj dělají ještě silnější nástroj, než byl. Hlídejte stav, parametry téměř všeho, co v oblacích běží.

Windows Admin Center ve verzi 1910 dostává podporu pro správu hybridních prostředí a další partnerské integrace. Jestli jste ještě neviděli, pomalu nastává čas opustit svět fádních MMC konzolí.

Nové detekce a kontroly pro Azure Security Center i reporty souladu s dalšími normami a certifikačními programy z něj dělají povinnou součást každého provozu, kde to s bezpečnostní myslíte vážně.

Azure App Service Managed Certificates pomohou s automatickou správou certifikátů pro webové aplikace. HTTPS vždy a všude.

Microsoft 365

Nový SQL Server 2019. Co říci. Lepší výkon, nové funkce, lepší šifrování. Evoluce pro každého, kdo potřebuje mít data na svém železe.

Power Automate je nejen přejmenované Microsoft Flow, ale nyní obsahuje i robotickou automatizaci dalších úloh. Nové konektory, napojení, ale i možnost provozu nejen mezi aplikacemi, ale na klientovi.

Application Guard pro Office reaguje pomocí virtualizace s tradičním vektorem útoku, tedy škodlivým kódem vnořeným do Office dokumentů. Podobně jako Application Guard pro Edge je tedy instance Office schována do kontejneru, kde záškodník nemůže natropit takové škody.

Microsoft Defender ATP pro macOS nabízí nejen klasickou antivirovou funkcionalitu, ale také EDR kontroly pro chování uživatele, ale především systému. Ačkoliv je stále populárním tvrzením, že pro Apple neexistují viry, opak je realitou. Narůstající obliba u uživatelů podtrhuje zájem útočníků.

Safe Documents v rámci Office opět pomáhá bojovat se škodlivostí akce kliknutí na tlačítko Povolit makra.

Microsoft Information Protection jako evoluce a náhrada Azure Information Protection nyní dostupná na mobilních aplikacích, sadě Office a především v prostředí SharePoint Online.

Nová verze Azure AD Connect pomáhá řešit scénáře větších společností, oddělených prostředí a připravuje se na budoucí možnost větší nezávislosti na lokálních AD.

Téma Passwordless se prolínalo nemálo přednáškami. Ať už ve formě nutnosti nasadit autentizaci druhým faktorem, tak jak ji udělat pro uživatele příjemnou. Microsoft Authenticator bude k dispozici pro všechny předplatitele. Podpora pro FIDO2 nejen ve Windows, ale lokální Active Directory.

Integrovaný Microsoft Search v produktech Office, Windows i novém Edge dává společnosti možnost do výsledků hledání zakomponovat svoje výsledky i potřebné informace.

Project Cortex je největší novinkou a zajímavostí pro další léta. Jak lépe spojit informace a data s uživateli. Jak neztratit obsah a získat na informační hodnotě ve větší společnosti. Řízení informací a znalostí.

Exchange Online dostává několik příjemných vylepšení. Od možnosti odvolat odeslanou zprávu až po možnost používat proxy adresy pro odeslání zpráv! Už žádné jmenné distribuční skupiny. A jako bonus nový, rychlejší PowerShell modul a cmdlety pro správu.

Otravuje vás změna filtrů v Excel tabulce, kterou provedl kolega a vy koukáte na jiná data? Sheet Views vám zlepší den.

Uživatelé s dotykovou obrazovkou či digitálním perem jsou nadšení z aplikace Microsoft Whiteboard. Kreslení, poznámky, prezentace, sdílení. Nyní integrované v Microsoft Teams.

Jednotlivé Office aplikace pro mobilní telefony jak Word a Excel v budoucnosti možná nahradí jediná a ucelená aplikace. Větší volnost v tvorbě a nástroje pro inteligentní tvorbu obsahu. Vyfotíte tabulku na papíře a hle, máte Excel tabulku.

Kdo si neoblíbil OneNote pro Windows, potěší ho prodloužení podpory pro klasický OneNote a především nové funkce jako podpora pro tmavý režim.

Zcela nový Outlook for macOS potěší každého, kdo má větší schránku, či záviděl kolegům na Windows některé nedostupné funkce.

Ovládáte Excel? Znáte VLOOKUP? Zkuste XLOOKUP. Nepředstavitelné!

Microsoft Teams snad se stovkou vylepšení a především možností konferencí s Cisco WebEx a Zoom. Pro zahraniční trhy pak přímá podpory volání s PSTN v rámci Microsoft 365 Business. Možná jednou i u nás.

Slyšeli jste, že Yammer je mrtev? Opak je pravdou! Integrace v Microsoft Teams klientovi, nový vzhled, nová mobilní aplikace, větší integrace do Office 365.

Microsoft Endpoint Manager pro správu mobilních zařízení v internetu, doméně, serverů na jednom místě. SCCM a Intune v novém, jednotném hávu, s větší integrací a novými funkcemi.

Jak si vede vaše společnost v použití služeb, které jste si koupili? Podrobné metriky představí Productivity Score.

A na závěr. Nový Microsoft Edge postavený na Chromium projektu. V příštím roce dostupná finální verze pro firemní nasazení. Domácí stránka integrovaná s Office 365, všechny funkce z Edge, filtr nebezpečných stránek a především kompatibilita s webovými stránkami bez kompromisu, Internet Explorer mód pro opravdu staré weby, GPO politiky k dispozici. Čas schovat uživatelům Internet Explorer.