Windows 10 1909

S nadcházejícím podzimem vychází další sestavení operačního systému Windows. Tentokráte verze 1909. Na co se v ní těšit?

Velmi příjemný bude upgrade pro uživatele a společnosti na verzi 1903. Zabere totiž jen restart či dva a opravdu jen pár minut instalace. Upgrade totiž využívá nový servisní mechanismus, který výrazně celý proces urychluje a doručuje ve formě stejné, jaké klasické měsíční kumulativní aktualizace.

Podzimní sestavení má v edicích Enterprise a Education také příjemných 30 měsíců technické podpory, což dává krásný čas na testování, případně dořešení zbylých stanic s Windows 7. Těm končí podpora už v lednu příštího roku. Je tedy opravdu nejvyšší čas.

Nové sestavení je k dispozici ke stažení ve formě samostatného média pro nové instalace a upgrade, na stránkách VLSC i Visual Studio Benefits (dříve MSDN) a také WSUS i SCCM (Current Branch) a především ve Windows Update.

Windows 10 1909
Verze operačního systému Microsoft Windows 10 1909.

Zde je zatím doručován jako volitelný, jeho instalaci si musíte vyžádat potvrzením. A na jaké novinky se můžeme těšit z pohledu firemního IT?

BitLocker spravovaný pomocí MDM Intune a Azure AD nyní podporuje rotaci obnovovacích klíčů. Ten je tak při použití vždy změněn podobně, jako tomu bývá u tradičního MBAM.

V systému je přítomna experimentální podpora pro TLS 1.3. Ta je zatím vypnuta, ale lze ji zapnout manuálně a to také pro Microsoft Edge postavý na Chromium projektu.

Vyhledávání v Průzkumníkovi nyní vrací výsledky i z připojeného OneDrive. Systémová schránka pak jako Cloud Clipboard umí synchronizovat svůj obsah mezi více počítači jednoho uživatele.

Windows Defender Credential Guard je nyní dostupný i na ARM64 sestaveních, jako třeba na novém Surface Pro X.

Windows Sandbox umožňující virtualizaci celého systému do bezpečného prostoru pro testování nyní podporuje ještě větší izolaci. Přibyla i podpora pro kontejnery na různých verzích odlišných od verze systému.

Uživatelé procesorů Intel s Turbo Max Technology 3.0 si mohou užít nárůstu výkonu díky využití rychlejších jader procesoru pro náročnější výpočty a úkony. Ostatní mohou pak pocítit lepší výdrž baterie po optimalizaci podpory dalších novinek v jednotlivých CPU.

Největší novinky ale najdete okolo. K dispozici je nyní Windows Virtual Desktop služba v rámci Azure platformy pro bezpečný a jednoduchý hosting služeb na způsob VDI/RDS. Pomocí Desktop Analytics je možné sledovat stav a zdraví jednotlivých stanic. Microsoft Connected Cache umožňuje bez složitosti BranchCache využít Delivery Optimization a sdílet aktualizace i instalační soubory mezi stanicemi.

Závěrem nové ADK nehledejte, vystačíte si s verzí 1903. K tomu se těšte na novou verzi Windows Server přicházející za pár týdnů.

1 Comment

  1. Zdravím,

    bylo by možné napsat článek o technologii MSIX, která je od podzimní aktualizace plně podporována?

    Díky.

Komentáře nejsou povoleny.