Vývojářské novinky z konference Ignite 2019

Microsoft Ignite jako tradičně překypoval novinkami a oznámeními. Kromě těch velkých, typu keynote, se objevila spousta menších, typu blog. Abyste se v nich úplně neztratili, vybral jsem pár vývojářských novinek, které zaujaly mě.

Chcete-li vidět kompletní přehled novinek a oznámení z konference, projděte si oficiální Book of News – PDF soubor, který 88 stranách shrnuje, co všechno se urodilo. Pokud je to na vás moc, zkuste si projít obsah, má totiž „jenom“ 7 stran. Anebo pokračujte ve čtení tohoto článku, kde jsem vybral změny zajímavé z pohledu vývojáře.


Azure API Management – nový design portálu pro vývojáře

Webová aplikace, kterou poskytuje služba API Management a kterou můžete sdílet s vývojáři používajícími vaše API, se dočkala redesignu. Její zdrojový kód je také k dispozici na GitHubu a můžete si ji nasadit i on-premises.


Azure App Service – managed certificates

Přestože Let’s Encrypt je skvělý a funguje, jeho nastavení pro App Service je pořád trochu otrava. Azure nyní nabízí v rámci App Service generování a obnovu SSL certifikátů pro vaše vlastní domény zdarma.


Azure Functions – Premium plan, který netrpí na „studený start“

Nový hostingový plán Premium využívá předpřipravených instancí a umožňuje tak eliminaci tzv. „studeného startu“, tedy čekání při prvním požadavku. Kromě toho prodlužuje dobu funkcí na 60 minut, přidává možnost ve vybraných regionech škálovat až na 100 instancí, podporuje Deployment Slots atd.


Azure Functions – .NET Core 3 a PowerShell

Podpora PowerShellu v Azure Functions je nyní GA. Podpora .NET Core 3 je v preview.


Azure Kubernetes Service, Dev Spaces – možnost připojit se pouze na vybrané služby v AKS

Ladění a testování kontejnerů a mikroslužeb ve službě Azure Kubernetes Service bude jednodušší díky Dev Spaces, které umožní spustit a ladit na vývojářském počítači pouze vybrané komponenty, ale v kontextu ostatních cloudových služeb.


Azure Container Registry – podpora artefaktů OCI

Služba ACR nyní podporuje artefakty a image formátů Open Container Initiative (OCI).


Azure Artifacts – veřejné feedy

Balíčky sdílené přes Azure Artifacts (součást Azure DevOps) je možné nyní umístit do veřejného feedu a zpřístupnit je komukoliv bez autentizace.


Visual Studio Online preview

Visual Studio Online je zpět (pro pamětníky)! Tentotkrát ale opravdu v podobě cloudového prostředí pro vývoj a IDE. V rámci VSO si můžete vytvořit a nakonfigurovat prostředí (SDK, nástroje, balíčky apod.) padnoucí přesně k různým projektům a pak mezi nimi jednoduše přepínat. V preview můžete vyzkoušet Visual Studio v prohlížeči, případně se připojit desktopovým VS Code (Visual Studio 2019 je zatím v uzavřeném preview).


ML.NET – verze 1.4

Framework pro machine learning určený .NETovým vývojářům má novou verzi, která přináší API pro image classification a konektory pro načítání dat z relačních databází (hodí se pro trénování). Rozšíření „Visual Studio Model Builder“ umožňuje trénování klasifikace obrázků v grafickém rozhraní.


Azure Database for PostgreSQL – horizontální škálování

Nová funkcionalita PostgreSQL Hyperscale umožňuje škálovat databáze horizontálně na stovky serverů bez nutnosti upravovat architekturu aplikací.


Azure SQL Database – více paměti a podpora Power Apps

Hostované SQL datbáze v Azure mají nyní možnost využívat konfigurace s více než 400% nárůstem dostupné paměti. Byla také doplněna integrace s Power Apps a Azure Stream Analytics.


Azure SQL Database – režim serverless

Automatické škálování s možností automatického vypnutí při nečinnosti (aka „serverless“) dorazilo do služby Azure SQL Database. Vaše databáze nyní automaticky přidá výkon, pokud bude potřeba (s možnosti nastavit limity), ale také se sama vypne při nečinnosti (a v tu chvíli se platí pouze za uložená data).


Azure Cognitive Search – nové jméno a nové konektory

Služba Azure Search byla přejmenována na Azure Cognitive Search, protože nyní nabízí širokou škálu „obohacovadel“ dat, která jsou uložena v indexu. Mezi novinky patří překladač a Power skill.


Azure Data Share – nová služba pro sdílení dat mezi organizacemi

Pomocí Data Share mohou organizace sdílet svá data (SQL Data Warehouse, SQL Database, Blob, ADLS) s jinými organizacemi, mimo Azure tenant.


Azure Synapse Analytics – analýzy velkých dat

Azure SQL Data Warehouse se nyní jmenuje Azure Synapse Analytics. Synapse spojuje big data analýzy a enterprise data warehousing.


Bot Framework – vizuální návrhář Composer

Dočkali jsme se oficiálního nástroje pro vizuální návrh konverzací pro chatboty. Bot Framework Composer je open-source grafické rozhraní, které zjednodušuje tvorbu botů a integraci Cognitive Services (Language Understanding, Speech, QnA Maker).


Power Automate – nové jméno pro Microsoft Flow

Microsoft Flow se nyní jmenuje Power Automate a zapadá tak do širší rodiny Power produktů a služeb.


WinUI 3.0 – Alpha preview

WinUI 3.0 dorazí na naše počítače až v roce 2020, již nyní je ale k dispozici raná verze Alpha preview. Cílem projektu je vytvořit jednotný a plnohodnotný UI stack pro všechny vývojáře aplikací pro Windows (UWP, Win32, .NET Core, C++ atd.) se společnými ovládacími prvky a funkcemi.