Setkání Windows User Group – červen 2023

I v letním čase se můžete těšit na řádnou dávku přednášek naší komunity. Nejen o novinkách z konference Build, tématech čisté architektury, ale také kybernetické bezpečnosti.

Brno – Vývojářské novinky z Buildu
6. června 2023 – Tomáš Herceg
V této již tradiční přednášce se pokusím shrnout všechny vývojářské novinky a zajímavosti, které si na nás Microsoft přichystal na konferenci Build. Uvidíte, co se chystá v .NET 8, jaké funkcionality a nové služby přibyly v Azure, a mnoho dalšího.

Zlín – Clean Architecture
8. června 2023 – Martin Dybal
Představte si, že váš tým dostal za úkol napsat aplikaci pro letecký průmysl. Víte, že musí fungovat a rozvíjet se desítky let. Nevíte, jestli bude stačit desktopová verze, možná bude potřeba přidat webovou verzi nebo snad hologram UI? Nevíte, jak se změní pravidla létání s rozšiřujícími se drony a co až přijdou létající auta? Na přednášce se nedozvíte, jaká bude budoucnost, ale jak napsat aplikaci, která se bude v budoucnosti snadno přizpůsobovat.

Brno – Vývoj multiplatformních aplikací v Uno Platform
13. června 2023 – Martin Zikmund
Vývoj multiplatformních aplikací je složitý. Některé frameworky nám umožňují sdílet business logiku, některé jdou dále a umožňují nám sdílet vrstvu uživatelského rozhraní, často ale omezenou na nejnižší společný jmenovatel mezi cílovými platformami. I přesto se nakonec často musíme uchýlit k psaní platformě specifického kódu, což znamená, že potřebujeme také vývojáře, kteří jsou obeznámeni s každou z cílových platforem. Co kdyby existoval framework, který by nám umožnil napsat veškerý kód v C# a XAMLu, s neomezenými možnostmi stylizace a šablonování, a jediným API pro přístup k hardwaru zařízení a API? A co kdybyste mohli tento framework využít pro cílení na všechna mobilní a desktopová zařízení, a dokonce i na web? Toto je cílem open source frameworku Uno Platform, se kterým se v této přednášce seznámíme.

Praha – Hodnocení kybernetické bezpečnosti
13. června 2023 – Petr Vlk
Bezpečnost v kybernetickém prostoru se dostává pomalu a těžce do popředí zájmu. Bohužel ne z důvodu proaktivního zájmu IT oddělení a cílům stanoveným ze strany vedení firem, ale především pro narůstající počet úspěšných útoků na společnosti a organizace po celém světě. Často bohužel i s destruktivními důsledky. Projdeme si základní domény ochrany organizace, možnosti zajištění bezpečnostního programu pro organizaci, hodnocení stavu ochrany a klíčové metriky, které sledovat. Jaké standardy dodržovat a procesy a postupy implementovat vedle námi oblíbených technologií. Ať mají na sobě logo Microsoft či jiné. Jak na jednu řeč přivést tradicionalisty s firewally a VPN vedle modernistů mávajícími vlajkami Zero Trust. A abychom se nepohybovali jen na úrovni teorie, podíváme se do světa služeb Microsoft 365, rodiny Microsoft Defender, kde to možná pro mnohé již nepřekvapivě, budeme mít o kousek jednodušší. Abychom nemuseli být jen reaktivní, ale posunuli si právě do té proaktivity.