Technicko-obchodní produktové webináře: Microsoft Security/Identity/Compliance

Nenechte si ujít sérii webinářů o produktech a technologiích společnosti Microsoft z oblastí bezpečnosti, identity a dodržování předpisů. Hodinka rychlého technicko-obchodního školení o tom, co daná technologie nabízí, jak vypadá, kde ji najdete, jak je licencovaná, jak se dá výhodně pořídit a jaké servisní incentivy partner získá i když licence prodá někdo jiný. Školení formou webináře je určeno zejména pro partnery poskytující IT služby v oblasti střední a východní Evropy a bude v angličtině.

 1. Identity and access management
  17 March 2022 10:00 – 11:00 AM | (GMT+01:00)
  An overview of Identity and Access Management solutions from Microsoft, quick demos, guidance on how to setup demo/test environment, how are Azure Active Directory products licensed, how to sell them, where to find licensing information, Q&A.
 2. Endpoint Management
  22 March 2022 10:00 – 11:00 AM | (GMT+01:00)
  An overview of Endpoint device management solutions from Microsoft, including such products as Endpoint Device Manager (previously known as Intune) with features and benefits and some quick demos and guidance on how to setup demo/test environment, how are Endpoint device management products licensed, how to sell them, where to find licensing information, Q&A.
 3. Threat protection
  24 March 2022 10:00 – 11:00 AM | (GMT+01:00)
  An overview of Threat management, XDR, and SIEM/SOAR solutions from Microsoft, including products as Microsoft Defender family of products, Microsoft Sentinel with features and benefits with some quick demos and guidance on how to setup demo/test environment, how are the products licensed, how to sell them, where to find licensing information, Q&A.
 4. Hybrid Cloud Security
  29 March 2022 10:00 – 11:00 AM | (GMT+01:00)
  An overview of Hybrid Cloud Security solutions from Microsoft, including products as Microsoft Defender family of products and Azure Security solutions with features and benefits with some quick demos and guidance on how to setup demo/test environment, how are Defender products licensed, how to sell them, where to find licensing information, Q&A.
 5. Information protection and Compliance Management
  31 March 2022 10:00 – 11:00 AM | (GMT+01:00)
  An overview of Information protection and Compliance management solutions from Microsoft, cloud and on-prem with features and benefits and some quick demos and guidance on how to setup demo/test environment, how are Compliance manager and Microsoft Information Protection products are licensed, how to sell them, Q&A.
 6. Business value and Cost Saving of MSFT Security Solutions
  5 April 2022 10:00 – 10:45 AM | (GMT+01:00) – A
  walk through tools and resources which can help you to effectively drive cost savings and business value conversations with your customers, cost savings estimates, completed by Forrester Consulting, value calculator tool to create a detailed analysis of their cost savings opportunities and business value ROI.
 7. How to Maximize your Profitability with Microsoft Programs and Incentives in Selling Security Solutions
  7 April 2022 10:00 – 11:00 AM | (GMT+01:00)
  how to maximize your earning potential and profitability with MSFT Security solutions, Microsoft offers and incentives, practical examples of different transaction types and programs available to our partners, customer project scenarios and what incentives and funding could be applicable.

Registrace zdarma.
Registrovaní dostanou později odkazy na záznamy.