Windows 365 Cloud PC

Právě byla oznámena nová cloudová SaaS služba Microsoftu Windows 365 Cloud PC.

Jedná se streamování kompletního počítače s Windows 10 případně Windows 11 kamkoli po internetu – prakticky do jakéhokoli zařízení s moderním browserem nebo podporou RDP. Služba bude dostupná od 2. srpna 2021

Firemní IT oddělení může nasazovat a spravovat Cloud PC pomocí Microsoft Endpoint Manageru stejně jako fyzické zařízení. Mohou implementovat bezpečnostní politiky a instalovat aplikace tak jak to dělají pro všechny ostatní zařízení. Budou k dispozici nové pro Windows 365 Cloud PC specifické bezpečnostní template a služby aby jejich nasazení bylo rychlé a bezpečné. Vše doplňuje analytická a monitorovací cloud platforma aby se mohl optimalizovat výkon, cena, monitorovat a odstraňovat problémy atd.

Zero Trust, MFA, AAD (v první fázi ještě Hybrid AD) se nevyhnete, prakticky vše obsahující data je řešené šifrováním, všechny disky, veškeré komunikace do cloudu i ven.

Ve Windows 365 můžete samozřejmě provozovat jakékoli běžné aplikace typu Office atd. ale I velmi výkonově náročné aplikace.  Technlogie vychází z Azure Virtual Desktop (Windows Virtual Desktop). Pro každý typ workloadu se Windows 365 Cloud PC může nastavit optimálně dle požadovaného výkonu, velikosti paměti atd.  Jsou to vlastně single session dedikované cloudové stroje, nikoli multisession terminály.  

Podle toho jak a odkud se připojíte, takový uživatelský komfort budete mít:.

Většina z vás poznala, že se vlastně jedná o převlečený Azure (Windows) Virtual Deskop. Ano, je to tak, trochu jinak zabalené single session AVD s fixním licencováním viz. níže. Méně flexibliní než Azure Virtaul Desktop ale zase jednodušší na nasazení a správu která kopíruje měsíční fixní model per user per month.

Budou existovat dvě edice – varianty, Windows 365 Business a Windows 365 Enterprise. Obě edice budou licencovány formou per user per month s fixní cenou dle vybrané výkonové verze CPU a RAM. V první iteraci bude k dispozici 12 různých konfigurací CPU/RAM/DISK od 1vCPU / 2GB / 64GB do 8vCPU / 32GB / 128GB bez GPU variant.
Enterprise pro větší firmy bude mít napojení na Endpoint Manager a další výhody ale uživatelé Enterprise (pravděpodobně na rozdíl od Business) budou muset být zalicencováni Windows Enterprise licencemi, MDM, AAD P1 atd. Ve skutečnosti to vede na M365 F3, E3 atd.
Business edice nevyžaduje podkladovou licenci a užvatelé Windows 10 Pro dostanou slevu při nákupu.
Mimo nákladů výše se mohou vyskytnout dodatečné náklady na přenos dat, pokud přesáhnou určitý objem. Pro zprovoznění musíte mít Azure subskripci.
Finální licensing a porovnání edic se brzy objeví zde : https://www.microsoft.com/en-us/windows-365/all-pricing

Správa objednávání a předělování licencí bude probíhat v M365 Admin Center.

Více informací najdete v tomto příspěvku a na  Windows 365 Cloud PC | Microsoft