Plány Microsoft 365 EEA aneb nově bez Teams

Společnost Microsoft oznámila změnu skladby licenčních plánů služeb Microsoft 365. Ty nyní nebudou obsahovat Microsoft Teams, které bude nutné si pořizovat samostatně.

Organizace tak mají lepší a transparentnější možnosti zvolit konkurenční řešení nejen pro oblast audio a video konferencí.

Právě aktualizováno 2. dubna 2024: Uvedená změna se bude nově týkat i mimo zemí EU a ke změne dojde na celém světě dle aktualizovaných informací z oficiálního příspěvku Realigning global licensing for Microsoft 365.

Tato změna byla oznámena v reakci na vyšetřování v rámci orgánů EU na podnět konkurenčního řešení. Tento podnět se zabývá potencionálním zneužitím dominantního postavení na trhu tím, že jsou ke službám Office 365 a Microsoft 365 přibaleny právě i Microsoft Teams.

Co se tedy změní pro zákazníky s příchodem EEA licencí?

  • Od 1. října 2023 budou k dispozici nová předplatná neobsahující Microsoft Teams pro evropský region.
  • Od 1. října 2023 bude k dispozici nové samostatné předplatné Microsoft Teams určené ryze pro evropský trh.

Noví zákazníci budou muset využit od tohoto data těchto nových plánů.

Stávající zákazníci mohou od tohoto data přejít na tyto nové plány v době konce jejich stávajícího úvazku. Případně mohou dále obnovit a prodloužit plány původní.

Nově oznámené plány budou mít i jiné koncové ceny:

  • Office 365 E1 EEA (no Teams) – 7,40 €
  • Office 365 E3 EEA (no Teams) – 23,10 €
  • Microsoft 365 E3 EEA (no Teams) – 35,70 €
  • Microsoft 365 E5 EEA (no Teams) – 57,70 €
  • Microsoft Teams EEA – 5,00 €

Upraveny jsou i ceny F plánů a Business edicí a zde bude skladba obdobná. Jednotlivé ceny se mohou lišit v rámci kurzu či země. Beze změn zůstávají nabídky Teams Essentials.

Kromě této změny Microsoft připravuje nové API a možnosti rozšíření pro poskytovatele dalších řešení, jak se integrovat na nejen Outlook a Exchange v podobném způsobu, jak činí Teams. Možné by mělo být i pracovat nativně s formáty Office webovými aplikacemi třetích stran, pokud jsou například uloženy na OneDrive.

Více oficiálních informací a detailů o změnách najdete v článku New subscription structure for Microsoft 365 in Europe a oficiálním oznámení Microsoft announces changes to Microsoft 365 and Office 365 to address European competition concerns – EU Policy Blog.

Pokud budete potřebovat více informací, obraťte se na svého dodavatele licencí, například poskytovatele a členy programu CSP nebo distributory.