Setkání Windows User Group – únor 2020

Únor bílý, znalosti sílí. Sněhu za okny mnoho sice nevidíme, ale i přesto můžeme v létě sklidit, co za chvíli zasejeme. Nové znalosti. Znalosti, které rozšíří naše obzory. Znalosti, které ulehčí naši práci.

Brno – Webová API v roce 2020
6. února 2020 – Miroslav Holec
Seznamte se s technologiemi, které budou v roce 2020 vládnout vývoji webových API na platformě NET Core. Vedle aktuálních trendů ve světě webového vývoje se podíváme na oblast integračních služeb a situaci kolem FaaS. Zabývat se budeme nejen vývojem RESTových API, ale i procedurálními API a novou technologií ASP.NET Core gRPC. Velká část přednášky bude věnována také oblíbeným design patternům pro návrh REST API na platformě .NET Core.

Ostrava – PowerShell pohledem .NET programátora
6. února 2020 – Radek Zahradník
Pokud se pohybujete v IT a posledních 15 let jste nestrávili s kokosem v ruce na pustém ostrově, na PowerShell jste určitě narazili. Dokázali byste ale někomu vysvětlit, co vlastně ten PowerShell je a k čemu je dobrý? Pokud jste si v duchu řekli, že to je vylepšená příkazová řádka pro adminy, přednáška je přímo pro vás. Ukáži, že PowerShell toho má hodně co nabídnout i programátorům. Proletíme si historii PowerShellu, blízkou budoucnost, vysvětlím, jak vlastně funguje, představím vám PowerShell Core, vývojářské nástroje, doplňky, snadnou instalaci software a také obskurní příklady použití typu investování do alkoholu.

Brno – Azure DevOps: Automatické buildy a releasy
11. února 2020 – Tomáš Herceg
Službu Azure DevOps alias VSTS si mnoho vývojářů oblíbilo a kouzlu automatických buildů a releasů propadla nejedna firma. Na této přednášce si ukážeme možnosti, které DevOps nabízejí, ať už pro webové nebo desktopové vývojáře. Ukážeme si, jak pomocí automatických buildů kompilovat jak .NET Frameworkové, tak .NET Core aplikace, a jak je nasazovat ať už na on-premises IIS, tak i do cloudu. Uvidíte rozdíl mezi klasickými a novými YAML-based pipelines, ukážu vám, jak pracovat se secrets, jak řešit například code signing, a podělím se o zkušenosti z praxe.

Hradec Králové – Tipy a triky v PowerShellu pro administrátory Windows aneb zrychlete každodenní práci
12. února 2020 – Lubomír Ošmera
Jak tvořit v Powershellu, nutné součásti pro každého útočníka, o to větší nutnosti pro správce, zajímavé příkazy a rutiny, jak si pohodlně napsat jednoduché skripty, zabezpečení, Powershell remoting pro vzdálené ovládání skriptů i počítače.

Olomouc – Desktopové aplikace na .NET Core
12. února 2020 – Tomáš Herceg
Nová platforma .NET Core konečně přinesla podporu desktopových technologií WinForms a WPF, čímž se otevřela pro početnou skupinu vývojářů, kteří výhody .NET Core zatím nemohli plně využít. Jaké jsou rozdíly mezi podporou WinForms a WPF na velkém frameworku, resp. na .NET Core. Uvidíte, jak používat vestavěnou dependency injection, nebo jak funguje edit and continue v XAMLu. Zároveň si ukážeme, že DevOps nemusí být doménou jen webových vývojářů. Uvidíte jednak novou metodu distribuce desktopových aplikací pomocí MSIX, díky které snad konečně nebude třeba vyvíjet vlastní aktualizační mechanismy a vyrábět pochybné instalátory, a dále uvidíte, jak nastavit build a release pipeline pro desktopovou aplikaci a dostávat k uživatelům testovací a produkční verze.

Praha – Jak měřit výkon .NET kódu správně
26. února 2020 – Jiří Činčura
Ačkoli obyčejné stopky a spuštění „konzolovky“ může vypadat jako dobrý nápad pro měření výkonu, není to tak. .NET aplikace mají plno koleček, které se točí. Jak tedy korektně změřit a porovnat výkon kódu? Kde jsou chytáky?