Visual Studio 2022, proč a jak ho pořídit

Nedávno bylo uvedeno nové Microsoft Visual Studio 2022, začínají se objevovat i první opravy, pro mnohé tak přichází čas pořídit si a začít používat finální verzi.

Pět hlavních novinek ve Visual Studio 2022

Důležité vlastnosti jsou velmi individuální pohled každého vývojáře, dle toho, co tvoří. Pokud bych měl označit pět věcí, které by mohly být podstatné tak to asi bude:

Produktové řady

Od mého historického článku Porovnání Visual Studio a MSDN  na tomto webu se toho moc tolik nemění. Existují dvě klíčové zcela odlišné technologické platformy rozvíjející se paralelně vedle sebe:

A. Visual Studio Code – Žije si vlastním Open Source životem multiplatformního, a to i „linuxáky“ vyhledávaného editoru pro Mac, Linux, Windows. Více o Visual Studio Code …

B. Visual Studio (2022)– Tradiční Visual Studio IDE pro Windows a Mac. To je v třech hlavních edicích lišící se funkčností ale i licencováním. Porovnání zde.
1. Visual Studio Community (zdarma ale jen pro malé firmy a OSS projekty, viz Licenční EULA smlouvy)
2. Visual Studio Professional (základní a nejpoužívanější verze produktu od malých až po velké projekty)
3. Visual Studio Enterprise ( je určená pro firemní použití a obsahuje plnou funkčnost včetně pokročilých nástrojů.)


Vedle toho máme minoritní produkty (pěkný seznam je na https://visualstudio.microsoft.com/cs/downloads/) o kterých se moc nemluví. Obsahující určité specializované části Visual Studia určené ke konkrétní specializované činnosti. Třeba Visual Studio Team Explorer nebo Visual Studio Build Tools či starší verze Visual Studio Test Professional.
Pak je tu MSDN Platforms – toto ale s Visual Studiem nemá moc společného. Je to hlavně „balík infrastrukturních licencí a dalších výhod“ pro tvorbu testovacích prostředí, pro Testery a IT-OPS lidí aby se nemuseli kupovat pro testovací prostředí komerční licence windows, SQLu nebo pravidelně cvičit s trial verzemi nebo dokonce někde lovit „šedé“ produktové klíče. (DevTest benefity jsou i v ročních a delších předplatných Visual Studia.)

Jak a kde pořídit komerční licence

Licenčně a cenově se také nic zásadního nemění. Jsou tři hlavní modely licencování – prodeje tradičního Visual Studia:

  1. Retail „Krabicovka“ resp. nyní Download – jednorázový nákup konkrétní jedné verze (2022) , trvalá licence (Visual Studio) bez výhodného prodloužení, třeba kreditkou na Microsoft Store pro fyzické osoby nebo na fakturu firemně přes lokální CSP partnery – resellery. Neobsahuje nic navíc.
  2. Měsíční flexibilní pronájem (Visual Studio Monthly Subscription) aktuální nebo i historické verze a Azure DevOps user CAL navíc.  Je dostupná v různých licenčních modelech. Dá se také pořídit přímo https://marketplace.visualstudio.com/subscriptions nebo asi i trochu výhodněji na fakturu přes lokálního CSP prodejce případně ve velkých podnikových smlouvách.
  3. Víceletá smlouva většinou nyní na tři roky (dvouleté OPEN se od ledna ruší) včetně historických a nových produktů, přídavných DevTest infra licencí – viz tabulka dole , Azure kreditů a dalších MSDN benefitů jako školení a slevy. Open Value a Enterprise smlouvy. Většinou trvalá licence s možností prodloužení (Visual Studio Standard Subscription, v ceníkách mnohdy pod pojmem Visual Studio with MSDN).

Ceny jsou stále přibližně stejné jako bývaly – viz barevná tabulka dole na stránce článku Porovnání Visual Studio a MSDN , platí to více naž dva roky pořád stejně. Samozřejmě, že větší firma v rámci velké Microsoft smlouvy dostane slevu, prodejce si vezmou často malou marži , ceny pak budou menší.


Tip pro jednolivce – „ičaře“ na projekty kde nemohou licenčně použít Community verzi:

Na online MS Store webu s platbou na kreditku je také pečlivě schvaná např. zde i jednoroční varianta Visual Studio Standard Subscription včetně MSDN benefitů a DevTest licencí. Je to navíc trvalá licence. . Časem se bude asi rušit ale nyní to tam pořád visí a pro mnohé menší firmy to může být dobrá volba přímého nákupu na kreditku. Porovnejte si ceny a koukněte na tabulku dole a hledejte „Retail“ sloupeček.

Tip pro partnerské vývojářské firmy:

V rámci „partneření“ s Microsoftem mají společnosti poměrně pěkné balíky interních licencí pro interní použití. Mimo M365 pro interní komeční použití atd. tam najdeme také Visual Studia. Ty jsou určeny pro interní vývoj a opakovatelné produkty, nikoli pro outsourcing i zákazníka ale stejně mohou ušetřit statisíce korun. Tabulky licencí v Microsoft Partner Networku (Action Pack a Certified License Tables) najdete v mém článku Licenční výhody Microsoft Partner Network.

Tip pro velké firmy – GitHub Enterprise user licence v ceně Visual Studia:

Ve velkých smlouvách Enterprise Agreement jsou položky Visual Studia Subscription které v sobě obsahují i uživatelskou licenci na GitHub Enterprise, v popisu mají GHEnt. např. VSProSubw/GHEnt ALNG LicSAPk MVL. Kouzlo je v tom, že stojí uplně stejně jako položky bez GitHub Enterprise licence. Navíc je možné asi za dolar ročně jednorázově přejít (Step-Up) z produktů bez GHEnt na Visual Studia včetně GHE licence a pokačovat v GHE variantě.

Další informace a porovnání si můžete najít na https://visualstudio.microsoft.com/vs/pricing/

Detailnější popis licencivání ve Visual Studio Licensing Whitepaper: https://aka.ms/vslicensing

Obsah DevTest infrastrukturních licencí typu Windows 11 a všech historických verzí ke stažení a používání v rámci ročních a delších Subscription pak v tabulce zde: