Microsoft Security školení : 7 tipů kde je hledat

V oblasti bezpečnosti se Microsoft začíná výrazně prosazovat do mnoha oblastí v kterých kdysi vládli tradiční cybersecurity firmy. Koukněte se dnes na Forrester nebo Gartnerské kvadranty a provnejte si, kde byl Microsoft před pěti lety a kde je nyní. Je to dáno jednak obrovskými investicemi které Microsoft do produktů kolem security dává, akvizicí vhodných firem (CyberX > Defender for IoT, … ) a neustálým přidáváním funkčností do M365 nebo Azure. Místo toho aby zákazníci používali deset bezpečnostních produktů od deseti vendorů, začínají volit konsolidované multiplatformní a multicloud řešení Microsoftu – které mimochodem mají často již částečně zakoupené ale nevyužité. Tomu také ale odpovídají nové nároky na znalosti technických pracovníků. Níže je sedm tipů, kde hledat free technické školení, webináře, prezentace, videa apod. na témata Microsoft Security, Identity, Compliance, …


1. Microsoft Learn

Primární portál Microsoftu pro technické samostudium a přípravu na Microsoft Certifikace. Vyberete si co potřebujete v jaké oblasti a pro jaký level znalostí.


2. Microsoft Security Community

Připojte se k ostatním bezpečnostním profesionálům, diskutujte a nechte si posílat pozvánky i na školení a webináře. Také se můžete zkusit pak joinout do Cloud Security Private Community,


3. Záznamy z již proběhlých webinářů a odpovídající prezentace

Je tady pěkně skryta asi stovka webinářu, většinou i s YouTube záznamem a prezentací ke stažení na specifická témata, seznam se neustále rozšiřuje.


4. Microsoft Security Technical Content Library 

Další pěkně skrytý portálek s odkazy ze všech možných zdrojů, třeba i podcasty nebo e-booky, jak vidíte na obrázku níže.


5. Partneříte s Microsoftem – pak zde je cesta „From Zero To Hero“ pro firmy zabývající se bezpečností

Ve své prezentaci to mám honosně nazvané „Becoming a successful Microsoft Security-Compliance-Identity CEE Partner„. Prásknu sem do blogu vše co mám v clipboardu jako desatero při konzultacích s novými Microsoft partnery. Něco nesouvisí přímo s tématem nebo se opakuji odkazy v tomto blogu. Ty boldem jsou pro partny velmi zajímavé a užitečné.

  1. Join Microsoft Partner Network (MPN)
  2. Compare MPN offers, requirements and benefits
  3. Learn more about Security enablement opportunities for Partners
  4. Join CEE Partner Community online discussion
  5. Join Microsoft WW Security Community
  6. Get connected at local and global virtual events
  7. Download Security, Compliance and Identity playbook for Partners
  8. Explore Microsoft Security Technical Content Library
  9. Discover Microsoft Cybersecurity Reference Architectures
  10. Use Microsoft Learn for Security Engineerspass SCI Certifications and Exams, Growth with us as Security Silver/GoldAdvanced partnerMISA member

(Pro přístup k některým URL je třeba mít alespoň základní free registraci v Microsoft Partner Network programu.)


6. Microsoft Ninja Security Trainings

Pokud hledáte all-in-one od začátku až do hloubky v určité oblasti, tak doporučuji Ninja trainings. Připravují to produktové skupiny, průběžně přidávají nové bloky a upravují obsah – prezentace, videa, návody, a speciální vychytávky …


7. Nezapomeňte na české komunity např. WUG a Cyber Rangers

Windows User Group není jen o Windows , koukněte se třeba na starší záznamy.
Cyber Rangers pořádají ruzné komunitní akce, podcasty, semináře, …


Na závěr dva obrázky aby bylo zřejmé co vše obnáší daná problematika, co za oblasti Microsoft pokrývá.

Trochu hlouběji pak v prezentaci ze stašího článku Microsoft Cybersecurity Reference Architectures (MCRA).